Unikátní Moravský kras je druhou nejstarší CHKO v Česku, už 65 let
Záznamy doložená historie průzkumů jeskyní v Moravském krase začala v roce 1723 sestupem Lazara Schoppera do nejhlubší propasti v ČR Macochy (je hluboká 138,4 metru). Velkou zásluhou na prozkoumání a zpřístupnění jeskyní má profesor Karel Absolon. V roce 1909 se podařilo jeho týmu proniknout nově objevenými Punkevními jeskyněmi do propasti Macocha z Pustého žlebu. Absolon, kterého nejvíce proslavil nález Věstonické venuše, vytvořil i současnou podzemní trasu lodní plavby.
CHKO Moravský kras má rozlohu 92 km2. Nejcennější části území jsou chráněny v jedenácti přírodních rezervacích (PR), čtyřech národních přírodních rezervacích (NPR) a dvou národních přírodních památkách (NPP). Největší je systém Amatérské jeskyně o délce více než 40 kilometrů, který je ale přístupný pouze odborníkům.
Oblast je také významnou archeologickou lokalitou - v řadě jeskyní jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti (například v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení člověkem neandertálským z doby před 120.000 lety, v jeskyni Pekárna byly nalezeny rytiny koní a bizonů na koňských žebrech staré 11.000 až 13.000 let).
Letos v květnu našli jeskyňáři v Moravském krasu poblíže blanenských Lažánek další menší jeskyni. Vchod do ní objevili v rýze pro nový vodovod. V prostoře je drobná krápníková výzdoba. Jinak jsou objevy větších jeskyní už výjimečné, kras je značně probádaný.
V loňském roce kvůli pandemii nového typu koronaviru návštěvnost pětice otevřených jeskyní v CHKO meziročně klesla o více než třetinu, zavítalo do nich zhruba 223.000 lidí. V ČR je 14 jeskyní zpřístupněných veřejnosti. Pětice jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti asi polovinou.
reklama