https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/urady-ropovod-ktery-zpusobil-havarii-u-kalifornie-je-posunuty-o-desitky-metru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropovod, který způsobil havárii u Kalifornie, je posunutý o desítky metrů

6.10.2021 11:18 | Huntington Beach (USA) (ČTK)
Zjištění podporuje dosud nepotvrzenou teorii, že ropovod poničila lodní kotva. Ilustrační foto
Zjištění podporuje dosud nepotvrzenou teorii, že ropovod poničila lodní kotva. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ropnou havárii u břehů jižní Kalifornie způsobilo prasklé potrubí, které bylo ze své původní polohy na dně oceánu posunuto o desítky metrů. Podle agentury AP to oznámily místní úřady. Zjištění podporuje dosud nepotvrzenou teorii, že ropovod poničila lodní kotva.
 

Potápěči určili, že potrubí bylo "podélně vychýleno" z původní polohy v délce více než 1200 metrů. Přemístěním v něm vznikla puklina o délce 33 centimetrů, uvedla Rebecca Oreová z americké pobřeží stráže. Právě tato instituce byla pověřena vyšetřováním incidentu, při němž únik skoro 573 000 litrů ropy do oceánu zamořil kilometry pobřeží jižně od Los Angeles. Co přesně přemístění a následné roztržení pláště ropovodu způsobilo, Oreová nesdělila.

Martyn Willsher - ředitel firmy Amplify Energy, která ropovod provozuje - uvedl, že potrubí nyní zaujímá polohu "téměř do půlkruhu". "Potrubí se v podstatě napnulo jako luk. V nejzazším bodě je 32 metrů od svého původního umístění," řekl Willsher.

Willsher již v pondělí řekl novinářům, že jednou z vyšetřovacích verzí je poškození ropovodu lodní kotvou. Tuto verzi začala prověřovat i pobřežní stráž, podle níž nad ropovodem běžně proplouvají nákladní lodě.

Kalifornské úřady kvůli havárii uzavřely několik pláží a vydaly v zasažené zóně zákaz rybaření. Uzávěra může podle AP trvat i několik týdnů. Starostka nejhůře postiženého města Huntington Beach Kim Carrová označila únik za ekologickou katastrofu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

7.10.2021 07:25
Hm, uniklo 573 kubíků ropy. To, proti některým haváriím tankerů, není zas tak moc a zřejmě se o moc velké zamoření jednat nebude. I když přirozeně není pominutelné a ekologická katastrofa to je. Záleží potom taky jaká to byla ropa, jestli lehká nebo těžká neboli kolik té ropy se v kalifornském horku vypařilo a kolik je těžkoodpařitelný zbytek, který ve skutečnosti ty vody a pobřeží zamořil.
Pravděpodobně půjde snadno spočítat, z poklesu tlaku v ropovodu nebo modelací rychlosti vytékání ropy, čas, kdy bylo potrubí poškozeno a tím určit loď, která mohla potrubí poškodit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 14:56 Reaguje na Radim Polášek
To by tam museli ale poslat naši ČIŽP i s Erikem Geussem, ti jsou totiž mistři světa v odahalování viníků ekologických havárií.
Odpovědět
va

vaber

7.10.2021 09:17
573 kubíků ??? o tom by nikdo nemluvil to vyteče z takového potrubí za pár minut , možná za pár vteřin,
určitě vědí přesně jaký průtok ropy je v potrubí a jak dlouho ropa unikala
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist