https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/urady-stovky-uhynulych-slonu-v-botswane-zabily-toxiny-ze-sinic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úřady: Stovky uhynulých slonů v Botswaně zabily toxiny ze sinic

21.9.2020 11:53 | GABORONE (ČTK)
Slonů v Africe vlivem činnosti pytláků ubývá, ale Botswana je domovem téměř třetiny celé africké populace - tamní stáda se rozrostla na 130 000 jedinců.
Slonů v Africe vlivem činnosti pytláků ubývá, ale Botswana je domovem téměř třetiny celé africké populace - tamní stáda se rozrostla na 130 000 jedinců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Úhyn stovek slonů v africké Botswaně způsobily toxické látky produkované sinicemi, uvedl zástupce ředitele tamního oddělení ochrany národních parků Cyril Taolo. Podle něj bylo nalezeno už 330 mrtvých slonů. Jejich smrt nedokázaly úřady zatím uspokojivě vysvětlit.
 

Hlavní veterinář Mmadi Reuben sdělil, že je stále mnoho nezodpovězených otázek. "Naše poslední testy ukazují, že příčinou smrti byly neurotoxiny produkované sinicemi. Jde o bakterie, které se nacházejí ve vodě. Musíme ale najít odpovědi na mnoho dalších otázek, například proč ti sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě. Máme několik hypotéz a vyšetřujeme," řekl Reuben.

Nalezená těla měla kly, což vyloučilo zásah pytláků. Podobně se našlo 20 uhynulých slonů v sousedním Zimbabwe a i tamní úřady mají podezření, že příčinou úmrtí mohla být bakteriální infekce.

Jak napsala agentura Reuters, slonů v Africe vlivem činnosti pytláků ubývá, ale Botswana je domovem téměř třetiny celé africké populace - tamní stáda se rozrostla na 130 000 jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist