https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-zakaz-prodeje-zralocich-ploutvi-zrejme-zralokum-nepomuze-problem-lezi-jinde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA: Zákaz prodeje žraločích ploutví zřejmě žralokům nepomůže. Problém leží jinde

18.10.2017 01:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Celý proces získání suroviny pro vyhlášenou delikatesu se neobejde bez živého žraloka, který je ořezán o ploutve a hozen zpět do moře, kde v bolestech zemře. Na snímku žraločí ploutve na trhu.
Celý proces získání suroviny pro vyhlášenou delikatesu se neobejde bez živého žraloka, který je ořezán o ploutve a hozen zpět do moře, kde v bolestech zemře. Na snímku žraločí ploutve na trhu.
Ochránci moří ze Spojených států amerických tonou ve vzájemných neshodách. Zatímco jedni vítají americký návrh úplného zákazu prodeje žraločích ploutví coby základní suroviny pro výrobu tradiční čínské polévky, jiní v něm vidí hrozbu přežití žraloků. Oponenti návrhu tvrdí, že situaci žraloků v mořích zákaz pravděpodobně změnit nedokáže, paradoxně jí může ještě zhoršit. Informuje o tom žurnál NewScientist.
 

Drastická praxe „sběru“ ploutví si získala řadu odpůrců. Celý proces získání suroviny pro vyhlášenou delikatesu se neobejde bez živého žraloka, který je ořezán o ploutve a hozen zpět do moře, kde v bolestech zemře. Počty žraloků (napříč čtyřmi stovkami druhů) nyní zažívají drastický propad a řada z nich se řadí mezi druhy ohrožené vyhynutím. V tomto kontextu se snaha zabránit prodeji žraločích ploutví ve Státech jeví jako velmi rozumné, byť trochu zpozdilé řešení.

Na obhajobu environmentálního cítění obyvatel USA je nutno dodat, že jistou formu regulace podobné praxe už před časem přijali. Předně, zakázali cílený odchyt žraloků ve vlastních teritoriálních vodách. A v případě, že v síti amerických rybářů žralok přeci jen uvízne, čemuž se ne vždy dá zabránit, jsou povinni s ním doplout na pevninu. Tam bude každý konkrétní případ zdokumentován a teprve pak padne z oficiálních dozorčích míst rozhodnutí, zda je možné zachycenou parybu nějak komerčně zpracovat.

Tento model cíleně tlačí na americké rybáře, aby se žralokům pokud možno vyhýbali. Lovit je oficiálně nesmí a kolem každého „náhodného“ odchytu je tolik administrativy, zdržení a nejistot, že se jejich lov prostě nevyplatí. Na druhé straně si Státy stále podržely možnost prodeje žraločích ploutví na vlastní půdě. Žraločí ploutve dovezené ze zahraničí nebo pocházející z místních (pa)rybochovných zařízení se do restaurací prodávat mohou.

A právě zrušení možnosti prodeje žraločích ploutví přímo na území USA má zajistit nyní tolik diskutovaný zákon. Před jeho projednáváním v Kongresu se ale mezi ochránci přírody, moří a žraloků strhla vášnivá debata. To když řada ochranářských kapacit začala tvrdit, že nápad na kompletní zákaz může paradoxně narušit celé dosavadní úsilí o záchranu žraloků. Jedněmi z nich jsou David Shiffman a Simon Fraser, ekologové se specializací na žraloky z Univerzity ve Vancouveru, nebo třeba mořský biolog Bob Heuter z Mote, Národních laboratoří na floridské Sarasotě.

Co říkají? „Kroky podniknuté k ochraně ohrožených druhů jsou jistě zapotřebí, ale plošný zákaz vlastnictví, nákupu či prodeje žraločích ploutví není moudrý.“ Spojené státy podle nich přispívají ke světové produkci žraločích ploutví 1 %, jejich obyvatelé se přitom podílejí na 0,2 % globální spotřeby. Země je tedy spíše vývozcem, než spotřebitelem. A na ty, kdo se produkcí žraločích ploutví ve Státech zabývá, by zákon „nevhodně“ dopadl.

„Státy mají ve světovém měřítku jedny z nejlepších a nejpropracovanějších rybochovných zařízení, které dodávají žraločí ploutve na světové trhy. Jedná se o vysoce pokročilá zařízení, postavená na myšlence udržitelné produkce. Žraloky neloví v mořích, nedecimují jejich početní stavy ve světových oceánech. Jimi chované druhy nepatří mezi ohrožené, nejsou zabíjeny nehumánními metodami, nevytváří odpad, neznečišťují oceány. Produkce byla monitorována, pod kontrolou. Případný zákaz by jim znemožnil fungovat, a podryl by tak americkou snahu o další udržitelnou produkci,“ vypočítává argumenty Shiffman.

„Navrhovaný zákon by připravil o živobytí ty, kdo to dělají dobře a udržitelně a otevřel by prostor těm, kteří to dělají špatně,“ říká Heuter. Sám přitom tvrdí, že je pro navýšení kontroly a postihů pro ty, kdo nedodržují stávající nařízení. „Celoplošný zákaz ale žralokům rozhodně nepomůže.“

Shiffman navíc zmiňuje, že připravovaná mediálně vděčná prohibice žraločích ploutví vysílá k veřejnosti velmi scestný signál. „Vypadá to pak, že odřezávání ploutví žralokům je ten největší problém, kterému čelí. Tak to ale není. Čtvrtina ze 400 druhů žraloků a jejich blízkých příbuzných je ohrožena vyhynutím kvůli přelovení oceánů. To je ten hlavní problém. Odřezávání ploutví je jen jeho dílčí část.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist