https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustav-jed-na-hrabose-plosne-ptaky-a-zajice-nezabijel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústav: Jed na hraboše plošně ptáky a zajíce nezabíjel

15.7.2020 15:54 | PRAHA (ČTK)
Loňské přemnožení hrabošů se letos nebude opakovat. Populace hraboše klesly na úroveň odpovídající počátkům let, kdy hraboši nebyli přemnožení.
Loňské přemnožení hrabošů se letos nebude opakovat. Populace hraboše klesly na úroveň odpovídající počátkům let, kdy hraboši nebyli přemnožení.
Obavy, že na jed proti hrabošům budou plošně umírat jiná zvířata, jako jsou sovy nebo zajíci, se nepotvrdily. S odkazem na údaje od státních veterinářů a ornitologů to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Otrava zbytky jedu, tedy fosfidem zinku, byla prokázána u jednoho káněte a jednoho bažanta. Proti aplikaci jedu na povrch půdy loni protestovaly ekologické organizace. Rozhoz jedu na povrch země ústavu letos oznámili zemědělci 245krát.
 

"Na základě sdělení Státní veterinární správy, státních veterinárních ústavů a České společnosti ornitologické byla otrava fosfidem zinku laboratorně prokázána u jednoho bažanta a jednoho káněte. Zcela se tak potvrdil předpoklad, že při dodržení všech stanovených podmínek aplikace rodenticidů nedojde k hromadným otravám necílových živočichů, a to ani při výjimečném povolení aplikace rodenticidů rozhozem na povrch pozemků," uvedla mluvčí. Loňské přemnožení hrabošů se letos nebude opakovat. Populace hraboše klesly na úroveň odpovídající počátkům let, kdy hraboši nebyli přemnožení, sdělila v červnu. Loni ústav povolil rozhoz jedu proti hlodavcům na zemědělskou půdu, ekologické organizace upozorňovaly právě na riziko otravy dalších živočichů.

Ústav loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. "U dříve prezentovaných otrav necílových organismů nebylo možno plně prokázat, zda byl úhyn důsledkem otravy nebo jiných příčin," argumentuje však nyní Kršková.

V lednu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě se za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Obvykle to byl jeden až dva případy za rok. Závažné virové onemocnění přenášejí na člověka jen drobní hlodavci.

Stát následně přešel na to, že se může jed aplikovat individuálně v oblastech, kde jsou hraboši přemnožení. Zemědělci ale museli ústav o aplikaci jedu informovat. Většinou z 1210 oznámení bylo aplikací jedu do nor v dávce do dvou kilogramů na hektar (848 případů), 117krát se pak aplikoval do nory ve zvýšené dávce do deseti kilogramů na hektar, zbytek pak právě přímo na zem rozhozem.

Opatření proti hrabošům podle ústavu zabrala, zejména při aplikaci jedu na plodiny v raných růstových fázích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

16.7.2020 07:14
Přečtěte si to dvakrát všichni ti, kteří jste proti tomu halasně brojili. Opět měli praktici pravdu, že?
Odpovědět
MD

Marek Drápal

16.7.2020 07:47 Reaguje na pavel peregrin
Nevím, v čem měli praktici pravdu, ale na to druhé čtení doporučuji třeba tento článek: https://www.birdlife.cz/kane-se-otravila-stutoxem/
Odpovědět
Hu

Hunter

16.7.2020 07:56 Reaguje na Marek Drápal
1 Káně?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.7.2020 13:15 Reaguje na Marek Drápal
Měli jsme pravdu v tom, když oproti většinovým názorům jsme tvrdili, že i plošný rozhoz Stutoxu nemůže v žádném případě vyvolat katastrofické masivní otravy.
Protože na rozdíl od laické veřejnosti a ekoteroristů máme i s tímto dávné zkušenosti, víte?
Odpovědět
JS

Jiří S

16.7.2020 08:03 Reaguje na pavel peregrin
Jsem rád, že v článku zaznělo ve spolupráci s ornitology, aspoň nám to budou lidé věřit, že se nic nestalo.
Odpovědět
JS

Jiří S

16.7.2020 08:03
Prosím o opravu odstavce s 80 uhynulými zajíci. To nebyla plošná aplikace, ale aplikace rozhozem rukou pomocí brigádní síly z východních zemí, přičemž jejich lajdačením došlo k tvorbě hromádek. Děkuji.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.7.2020 12:29 Reaguje na Jiří S
Podle mně by to chtělo minimálně diskuzi, jestl i v zimě krmit zvěř "průmyslovými" krmivy. Podle mně totiž v případě otravy těch zajíců došlo k tomu, že tito zajíci byli na podobné granulované krmivo naučeni právě krmením v zimě. Kdy si myslivci, místo toho , aby krmili přírodními kemivy, senem, řepou, zrním atd, ulehčili práci a koupili nějaké ochucené krmné granule, původně třeba vyrobené pro velkovýkrm králíků. Kterému potom začali zajíci i v létě dávat přednost před trávou a jinými rostlinami.
Anebo se jednalo o uměle odchované zajíce na granulích vypuštěné do přírody.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

16.7.2020 14:23 Reaguje na Radim Polášek
Co se týká těch 80 zajíců, stopy Stutoxu se našly tuším u 5 kusů. U těch zbývajících nebylo možné nic zjistit, protože těla byla ve vysokém stupni rozkladu. V tomto duchu zněla i tisková zpráva od UKZUZ.
Odpovědět
JS

Jiří S

16.7.2020 15:16 Reaguje na Marcela Jezberová
Ve skutečnosti nikdo 80 zajíců nikdy neviděl, je to jen tvrzení myslivců, kteří nechápu proč, nebyli schopni ani poskytnou jejich fotky. Reziduum fosfidu zinku se našlo jen u 1 kusu s tím, že nebylo potvrzeno, ale ani vyvráceno, že by zemřel jen na požití, či na kombinaci s nemocí.
Odpovědět
JS

Jiří S

16.7.2020 15:18 Reaguje na Radim Polášek
Tak prvotní chyba byla, že se vytvořily kupy stutoxu, o tom žádná. Pokud je stutox rozmeten plošeně, je velice těžké takové granule najít a posbírat jich tolik na otravu a následnou smrt.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

16.7.2020 14:18
Jsem ráda, že tato informace je veřejná a z odborného zdroje. Mrzí mě, že když totéž tvrdili zemědělci, kteří měli letité zkušenosti s aplikací Stutoxu I, byli veřejností označování za zločince, lháře a traviče. Pevně doufám, že až zase příště nějaký všeochránce vypustí z úst podobné bludy, jako kolem aplikace Stutoxu II, budou zejména novináři zdrženlivější a informace si budou důkladně ověřovat. Neškodilo by, kdyby se někdo z diskutujících, kteří tady na zemědělce nadávali, omluvil.
Odpovědět
JS

Jiří S

16.7.2020 15:27 Reaguje na Marcela Jezberová
Přesně tak paní Jezberová. Jako zemědělec jsme z otrav strach neměli a to hlavně z toho důvodu, že ve Stutoxu I se kterým jsme měli zkušenosti je dvojnásobná koncentrace účinné látky.

To už je takových případů za které by se museli omlouvat, ale nikdy to nikdo neudělá. Uvedu jen některé hlavní. Některé mají dokonce za následek i zvýšení chemizace, právě díky přehnané aktivitě spolků.

- zrušení insekticidního moření
- nadávání na bezerukovou řepku, že po ni hyne zvěř
- rezidua glyfosátu ve ječném sladu
- spousta otrav včel

do budoucna predikuji, že zákaz organofosfátů, neonikotinoidů a azolů bude mít podobné míjející se účinky než ekologové předpokládají.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.7.2020 15:58 Reaguje na Jiří S
Pokud by se to týkalo mě ,řešil bych takovéto pomluvy trestním oznámením na konkrétního jedince a velice rychle by je to přešlo.
Odpovědět
Z

Zdeněk Zobač

16.7.2020 18:46
Svět se zbláznil, myslím že nejsme daleko od toho ,že bude hraboš chráněný !!!!! ( jen tak na okraj - bobr, volavka , vydra, vlk ..................) Proč škody způsobené těmito přírodomily neplatí aktivisté , kteří si to prosadili ?????? Z paneláků a měst se ta příroda chrání, přijedou zachránit přírodu proti zlým vesničanům ( nejlépe v SUV, čtyřkolce , zajezdí si po vyasfaltovaných cyklostezkách aby si nepoškodily své drahé vybavení - že jezdí po SOUKROMÝCH pozemcích , likvidují úrodu je nezajímá) ale potom se rychle vrací do teplíčka nicnedělání měst a řeší ochranu přírody .
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.7.2020 09:43
Nejsem fanda žádných jedů a chemie.Pokud se ale používají správně podle návodů,tak je beru jako nutné zlo,které musíme tolerovat,protože intenzivní zemědělství se bez nich neobejde.Zcela se těchto látek vzdát je utopie
a pouze je třeba vyvíjet prostředky co nejmíň škodlivé.Mnozí úzkostliví
aktivisté budou brzo zakazovat i jedy na potkany(účinné už nyní mohou
aplikovat pouze deratizační firmy a ty volně dostupné jsou málo účinné)
a kochat se městy hemžící se potkany.Vždy oni jejich bílé příbuzné
mnozí chovali a chovají doma a tak s nimi cítí.Chce to opustit teplo
bytů,jít do přírody pracovat a né si ji pouze chodit prohlížet.To pak
každý pozná to zklamání ze zničené úrody škůdci a chorobami.Pozná,že
se potraviny chovají a pěstují a že se pouze "nevyskytují"v obchodech.
Bohužel ona ta práce bolí,mnohým i smrdí(práce se zvířaty)a navíc nezná
volno,kdy chci.Volno zemědělce řídí příroda,ne on a to ještě pouze
tehdy,pokud si nevzal příliš velké sousto,než zvládne.Pak je ve stálém zápřahu a to už není opravdu co závidět.Pár takových znám,ti se udřeli
a nebo toho nechali.Když je budou ještě stále nahánět různí aktivisté,
tak to pak mohou zkusit oni.Rozdávat rozumy už umí a tak mohou ukázat i jejich aplikaci v praxi mudrlanti.Mnohým navíc chybí komplexní hodnocení
všech souvislostí a upínají se k jednotlivostem.Se svým nadšením tak
nevidí zbytek a prosazují své bludy hlava nehlava.Bohužel jsou stále
u novinářů v kurzu pro své kritické postoje a senzační informace.To
sdělovací prostředky a čtenáři milují a o běžné každodenní práci
přece není důvod psát.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist