https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustavni-soud-odmitl-stiznost-muze-potrestaneho-za-otraveni-orlu-a-krkavcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústavní soud odmítl stížnost muže potrestaného za otrávení orlů a krkavců

8.6.2023 19:17 | PRAHA (ČTK)
Trávení volně žijících zvířat je v Česku podle ornitologů obrovský problém, doložených případů jsou desítky ročně, reálný počet je ale podle ochránců přírody vyšší.
Trávení volně žijících zvířat je v Česku podle ornitologů obrovský problém, doložených případů jsou desítky ročně, reálný počet je ale podle ochránců přírody vyšší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Křivan / archiv ČSO
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže odsouzeného za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců. Okresní soud ve Strakonicích mu v roce 2021 vyměřil podmíněný trest, který je nyní definitivně potvrzený, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu. Česká společnosti ornitologická (ČSO) před dvěma lety kauzu označila za první soudně potrestaný případ travičství divoké zvěře v Česku.
 

Muž se podle pravomocného rozsudku dopustil přechovávání jedu, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a týrání zvířat. Ve sklepě měl jedovaté látky karborfuran a endrin. Justice dospěla k závěru, že jedy nastražil v návnadách kolem rybníků na Strakonicku, na nichž hospodařil.

Uložený trest činil 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na 3,5 roku. Rozhodnutí strakonického soudu už dříve potvrdil jak Krajský soud v Českých Budějovicích, tak Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci.

"Soudy dospěly k závěru o stěžovatelově vině na základě souhrnu nepřímých důkazů, jež utvářely tzv. ucelený řetězec, vylučující jakoukoliv jinou variantu skutkového děje," stojí v usnesení.

Muž ve stížnosti tvrdil, že se okresnímu soudu podařilo prokázat jen možný motiv a držení látky typově podobné té, kterou byla zvířata otrávena, což však prý zdaleka nedostačuje k rozhodnutí o vině. Obhajoba zpochybňovala také ústavnost provedené domovní prohlídky. "Ústavní soud se ztotožnil se závěry soudů, že nařízení dané prohlídky bylo postupem zákonným," reagovali soudci v usnesení.

Trávení volně žijících zvířat je v Česku podle ornitologů obrovský problém, doložených případů jsou desítky ročně, reálný počet je ale podle ochránců přírody vyšší. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.6.2023 08:11
Jak vidět, podmíněné tresty nejsou vůbec účinné.
Odpovědět
Anyr

Anyr

9.6.2023 13:36 Reaguje na Slavomil Vinkler
Úplný souhlas.
V tomto případě bych navrhoval peněžitý trest a nucené práce pro nějakou pobočku ČSOP. To tyhle srá*e obvykle bolí mnohem víc :))

Taktéž by to chtělo namátkové kontroly u všech myslivců.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.6.2023 18:17 Reaguje na Anyr
No myslím, že to nejsou myslivci, těch je spíše minimum.
Odpovědět
ig

10.6.2023 08:05 Reaguje na Anyr
Možná by stálo za to zavést tělesné tresty. Na náměstí u pranýře tucet ran rákoskou. A online na Youtube.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.6.2023 08:52 Reaguje na
Taky byste mu mohl dát buřtíka s trochou karbofuranu.
Kdo s čím zachází...

Inu - vtipkovat o tom můžeme. Ale POCHOPIT, jak může někdo být takové hovado, to se nám asi nepodaří...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.6.2023 09:24
Ale jestli mu neprokázali, že tam ty jedy v návnadách skutečně nastražil, v právním státě by měl od soudu odejít bez trestu a svobodný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist