https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustavni-soud-odmitl-stiznost-nymburku-ve-sporu-kvuli-zapachu-z-lakovny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústavní soud odmítl stížnost Nymburku ve sporu kvůli zápachu z lakovny

20.9.2021 11:23 | BRNO (ČTK)
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost města Nymburk ve sporu se společností Automotive Painting Partners (APP, dříve AZOS) kvůli zápachu z lakovny. Potvrdil tak verdikt, podle kterého provoz firmy neobtěžuje okolí zápachem víc než ostatní podniky v průmyslové zóně. Usnesení je dostupné v databázi soudu. Reakci nymburské radnice ČTK shání.
 

Podle ústavních soudců je výsledek sporu "projevem nezávislého soudního rozhodování, které nevybočilo z mezí ústavnosti". Stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.

Jako soud prvního stupně se případem zabýval Okresní soud v Nymburku, vyslechl řadu svědků. Dospěl k závěru, že imise nepřekračují přiměřenou míru, což později potvrdil odvolací středočeský krajský soud. Poté zasáhl Nejvyšší soud (NS), nebyl spokojen s hodnocením toho, zda provoz je, či není úředně schválený.

Krajský soud ale i na podruhé zamítl odvolání města. Vycházel z právního názoru, že stavební povolení nebo dodatečné povolení stavby nebylo vydáno a že za takové povolení nelze považovat rozhodnutí ze 60. let minulého století. Proto je třeba kauzu posuzovat podle občanského zákoníku jako klasické imise, které nesmějí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousední nemovitosti, což se prý kolem lakovny nedělo.

V dovolání k NS město uvádělo, že skutková zjištění o míře zápachu jsou v extrémním rozporu s provedenými důkazy. Poukazovalo také na to, že pokud provoz v areálu není úředně schválený, firma imisemi zasahuje do vlastnického práva města. Podle NS ale taková úvaha nefunguje automaticky, je potřeba rozlišovat přímé a nepřímé imise, přičemž jen ty přímé jsou zakázány bez ohledu na jejich míru. Ochrany proti nepřímým imisím se lze podle NS dovolat jen tehdy, pokud jde o "vnikání imisí v míře nepřiměřené místním poměrům, a které podstatně omezují obvyklé užívání pozemku".

V ústavní stížnosti si město znovu stěžovalo na "extrémně vadné" hodnocení některých důkazů a poukazovalo na problémy lidí kolem podniku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

20.9.2021 11:58
Soudcokracie je zárukou systémové neměnnosti a nezpochybnitelnosti. Ústavní soudci si za 200tis. měsíčně z našich daní určitě najdou důstojné obydlí na hony vzdálené od Nymburka. Obyvatelé ať třeba chcípnou...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

20.9.2021 12:08 Reaguje na Pavel Karel
V téhle banánové republice s mistrem životního průmyslu vyškoleného v chemičce jsou zájmy lidí naprosto ignorovány po desítky let...viz občanské protesty před 5 lety https://bit.ly/3tUFp3D
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

21.9.2021 06:19 Reaguje na Pavel Karel
ministrem životního průmyslu ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist