https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecka-zoo-ma-novou-reditelku-a-otevrela-vybeh-pro-africke-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecká zoo má novou ředitelku a otevřela výběh pro africké druhy

10.7.2021 00:01 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Červenec je první měsíc nové ředitelky Ilony Pšenkové. Už z působení předešlých ředitelů je jasné, že budou jinam přemístěni orangutani a slonice Delhi. "Vychází to z podmínek, které jsme zvířatům schopni nabídnout a všichni víme, že to není vyhovující a o přesunech se jedná dlouhou dobu," uvedla Pšenková. Až bude zoologická zahrada schopna vybudovat adekvátní podmínky pro tyto druhy, nevylučuje ředitelka jejich návrat.
Červenec je první měsíc nové ředitelky Ilony Pšenkové. Už z působení předešlých ředitelů je jasné, že budou jinam přemístěni orangutani a slonice Delhi. "Vychází to z podmínek, které jsme zvířatům schopni nabídnout a všichni víme, že to není vyhovující a o přesunech se jedná dlouhou dobu," uvedla Pšenková. Až bude zoologická zahrada schopna vybudovat adekvátní podmínky pro tyto druhy, nevylučuje ředitelka jejich návrat.
Foto | elPadawan / Flickr
Místo nosorožců se v horní části ústecké zoologické zahrady u expozice žiraf budou prohánět pštrosi dvouprstí a domácí skot watusi. Nová expozice s názvem Samburu má nové ohrazení a nový přírodní povrch, jenž vystřídal asfalt.
 

"Pojmenování dostala podle stejnojmenné přírodní rezervace v Keni, kde žije stejnojmenný kmen samburu, který je závislý na chovu dobytka a dalších polodomestikovaných a domestikovaných druhů afrických," popsal nový výběh mluvčí zoo Matěj Kynšt. V budoucnu zoo plánuje postavit venkovní výběh pro mandrily rýholící, africké primáty a rekonstrukci expozice vodních ptáků.

Červenec je také nástupní měsíc nové ředitelky Ilony Pšenkové, která novinářům řekla, že zatím mapuje stav zoologické zahrady. Už z působení předešlých ředitelů je jasné, že budou jinam přemístěni orangutani a slonice Delhi. "Vychází to z podmínek, které jsme zvířatům schopni nabídnout a všichni víme, že to není vyhovující a o přesunech se jedná dlouhou dobu," uvedla Pšenková. Až bude zoologická zahrada schopna vybudovat adekvátní podmínky pro tyto druhy, nevylučuje ředitelka jejich návrat.

Právě výběr ředitele způsobil spory v ústecké koalici. Pro jmenování Pšenkové hlasovalo pět z devíti radních. Výběrová komise však vybrala do funkce druhého kandidáta Petra Fejka, rada se tudíž jejím doporučením neřídila.

Primátor Petr Nedvědický (ANO) zdůvodnil postup radních tím, že mentor ústecké zoo a člen výběrové komise David Nejedlo tvrdil, že někteří členové komise byli pro Fejka rozhodnuti už předem. Proto se rada podle primátora doporučením výběrové komise neřídila a vybrala Pšenkovou. Na jednání uvedl, že šlo o nepřesnou informaci. Vedení města bude mít brzy opět koaliční jednání, chce se domluvit na svém dalším fungování.

Pšenková nahradila Dušana Usvalda, který byl vedením instituce pověřen po odvolání předchozího ředitele Romana Končela. V zoologické zůstane jako veterinář, uvedl.

Ústecká zoologická zahrada přišla před více než rokem o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada několik měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

11.7.2021 05:25
Politici vybrali uchazečku, která byla ve výběrovém řízení druhá, měla při výběrovém řízení horší prezentaci a vůbec neřešila to, co je pro zahradu nejpalčivější - ekonomiku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist