https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustecky-kraj-pozadal-stat-o-pomoc-s-likvidaci-lagun-v-prunerove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústecký kraj požádal stát o pomoc s likvidací lagun v Prunéřově

30.9.2020 00:15 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Ústecký kraj požádal stát o pomoc s likvidací lagun s oleji a dalšími látkami v Prunéřově u Kadaně. Náklady na likvidaci staré ekologické zátěže jsou v desítkách milionů korun a jsou mimo finanční možnosti kraje. ČTK to řekl mluvčí krajské samosprávy Martin Volf.
 

Tři betonové nádrže zavážela v 90. letech společnost z Klášterce nad Ohří. "Firma, která to měla zlikvidovat, už neexistuje, a nám to zůstalo jako dluh z minulosti," řekl ČTK Jiří Kulhánek (ODS), starosta Kadaně, pod kterou Prunéřov patří.

V lagunách jsou oleje a další látky. Přímé ohrožení životního prostředí podle Kulhánka nehrozí, ale je to zátěž, kterou je nutné zlikvidovat. Poblíž je například Prunéřovský potok.

Město si nechalo zpracovat analýzu, která ukázala, že projekt je finančně velmi náročný. "Kraj projekt převzal od Kadaně a nyní jsme požádali ministra životního prostředí, aby v dalším programovacím období bylo možné požádat o dotaci na likvidaci zátěže s tím, že by spoluúčast kraje nebyla tak vysoká jako při současných dotačních podmínkách," uvedl Volf.

Ministr Richard Brabec (ANO) v odpovědi kraji uvedl, že se bude snažit pomoci. Kraj musí zpracovat vlastní studii, z níž vyplyne, jak se budou látky v lagunách likvidovat a jaké budou celkové náklady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist