https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usti-nad-orlici-otevre-re-use-centrum-veci-budou-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústí nad Orlicí otevře re-use centrum, věci budou zdarma

5.6.2022 00:24 | ÚSTÍ NAD ORLICÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Ústí nad Orlicí otevře v červnu takzvané re-use centrum. Lidé tam mohou odkládat nepotřebné, ale funkční věci, které pak dál poslouží někomu jinému. Projekt má obyvatele motivovat k ohleduplnějšímu nakládání s věcmi a k třídění. ČTK to řekl místostarosta Jiří Preclík (ČSSD).
 

První re-use centrum vzniklo v roce 2016 v Brně. V Pardubickém kraji ho mají od roku 2018 ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku, o rok později je otevřela města Chrudim a Heřmanův Městec na Chrudimsku, letos v dubnu se připojily Pardubice.

Ústí nad Orlicí chystá v odpadovém hospodářství změny. Jeho kroky navazují na změnu legislativy, obce čeká v roce 2030 zákaz skládkování komunálního odpadu. Mezitím se budou zvyšovat poplatky za ukládání odpadu.

Město se proto různými způsoby snaží lidi motivovat, aby víc a správně třídili odpad. O re-use centru město uvažovalo delší dobu, hledalo vhodné místo.

"Jeho vznik umožnila reorganizace sběrného dvora. Re-use centrum je prvním krokem, kterým se připravujeme na budoucnost. V následujících letech bude nutné i s ohledem na legislativu přijmout v oblasti nakládání s odpady další kroky. Měly by se například dotknout motivačního systému třídění odpadu," řekl Preclík.

Sběrné místo je součástí areálu městské firmy Tepvos, zprovozněné bude během června v zadní části objektu sběrného dvora, dřív tam byl odběr elektrospotřebičů. "Provoz centra bude vyžadovat posílení obsluhy sběrného dvora na dva pracovníky," řekl jednatel firmy Václav Knejp.

Centrum bude přijímat keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, talíře, hrníčky, nečalouněný nábytek, kočárky, hračky bez textilií, sportovní potřeby, mechanické nářadí nebo elektrospotřebiče do maximálního napětí 24 voltů. Z hygienických a bezpečnostních důvodů naopak nebude vybírat peřiny, deky, čalouněný nábytek, větší elektrospotřebiče, zvířecí pelechy, hračky.

"Uložené předměty si může kdokoliv zdarma odnést. Ukládat je mohou pouze obyvatelé města Ústí nad Orlicí," uvedla Markéta Vojvodíková z Tepvosu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist