https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/utok-aktivistu-na-monetuv-obraz-zpusobil-peticifernou-skodu-v-eurech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Útok aktivistů na Monetův obraz způsobil pěticifernou škodu v eurech

26.10.2022 00:54 (ČTK)
Hromádka euro bankovek
Hromádka euro bankovek
Útok ekologických aktivistů bramborovou kaší na obraz francouzského malíře Claudea Moneta v německé Postupimi způsobil škodu ve výši pěticiferné částky v eurech. Uvedla to podle agentury DPA v prvním odhadu způsobené škody mluvčí postupimského muzea Barberini Carolin Stranzová. Ředitelka muzea Ortrud Westheiderová už oznámila, že instituce zkoumá možnost vznesení požadavku na odškodnění vůči aktivistům.
 

Samotná malba podle mluvčí díky zasklení a speciální plstnaté liště poškozena nebyla. "Spodní část historického rámu však poškozena byla a naše restaurátorka ho musí opravit," řekla Stranzová. Kromě toho aktivisté vrhli kaši na obraz velkou silou, takže se rozprskla i na okolní zeď až po podhled ve výšce šesti metrů. I tato místa musí být renovována.

Obraz z cyklu Kupky sena z roku 1890 byl opět pověšen na své místo ve stálé expozici představující sbírku mecenáše muzea Hassa Plattnera. Muzeum však zatím zůstává zavřené do příštího pondělí.

Muž a žena minulou neděli dílo potřísnili a pak se u něj přilepili. K akci se přihlásila skupina Letzte Generation (Poslední generace), která požaduje po politicích účinnější opatření k omezení klimatické změny. Policie obviněnou dvojici vyšetřuje mimo jiné kvůli poškození cizí věci.

Podobný způsob protestu zvolily ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu), které v polovině října v londýnské Národní galerii vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 15:11
"Ředitelka ... oznámila, že instituce zkoumá možnost vznesení požadavku na odškodnění vůči aktivistům."

Cywe, to jsou formulace ... v normálním světě byl už min sepisovala předžalobní výzvu k úhradě vzniklé škody ... tady zkoumá možnost vznesení požadavku. By mne zajímalo, zda je chyba čistě jen v textu/překladu, nebo je to horší.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist