https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uvazla-beluha-ze-seiny-bude-premistena-do-nadrze-se-slanou-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Uvázlá běluha ze Seiny bude přemístěna do nádrže se slanou vodou

9.8.2022 12:27 | PAŘÍŽ (ČTK)
Běluha, která na několik dní uvázla ve francouzské řece Seině, bude dnes přemístěna do nádrže se slanou vodou, kde ji mají prohlédnout a ošetřit odborníci. Informovala o tom podle agentury Reuters nevládní organizace Sea Shepherd France, která se podílí na záchraně kytovce.
 

Běluha se ocitla v řece, která protéká i Paříží, daleko od arktické a subarktické oblasti, kde tito mořští savci s bohatou mimikou obvykle žijí. Do Seiny zbloudila minulý týden a doplavala do poloviny cesty do francouzské metropole. Záchranný tým ji uzavřel do zdymadla, podal jí vitaminy a antibiotika, ale k přijímání potravy se mu čtyřmetrového samce nepodařilo přimět.

Není jasné, proč se běluha tolik vzdálila od svého přirozeného prostředí, a panují vážné obavy, že v teplejší a sladké vodě Seiny nemusí přežít. "Dnes je velký den pro běluhu a všechny, kteří se zapojili do její záchrany," uvedla organizace Sea Shepherd France na twitteru.

Ve slanovodní nádrži bude běluha "monitorována a dostane pomoc v naději, že ji lze vyléčit z toho, co utrpěla," napsala organizace. "Pak bude propuštěna do moře, kde bude mít, jak doufáme, lepší šance na přežití," dodala organizace.

Ze záběrů, které v pondělí pořídil dron, je patrné, že bílý kytovec se v uzavřeném prostoru vynořoval nad hladinu, aby se dostal ke vzduchu, a pomalu kroužil těsně pod hladinou.

Koncem května se do Seiny dostala kosatka, pokusy o její záchranu nebyly úspěšné. Plán navést čtyřmetrového samce zpět do oceánu pomocí nahraných kosatčích zvuků selhal a odborníci později dospěli k závěru, že byl vážně nemocný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

9.8.2022 13:12
Hlavně aby ta slaná voda byla chladnější. A to, jak včera psali, že ji nabízejí zmrzlé hejky a živé kapry, asi taky není zrova ideální. Běluha není mrchožrout, aby se krmila zmrzlým masem a živé kapry asi taky v moři nikdy nepotkala. Chce to více přemýšlení při výběru potravy. Jinak dopadne jako ta kosatka.
Odpovědět
rb

radim buffalo tobias

10.8.2022 07:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
já jsem četl o pstruzích a ne kaprech...ale třeba jsem se přehlédl...nechce se mi to už ale hledat...konečně že se rozhoupali a odchytili ji aby ji veti mohli prohlédnout...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.8.2022 18:48
Možná si ta běluha taky doplavala pro pomoc, může mít ucpaná střeva plasty, nebo mít parazity, doufám, že ji dobře vyšetří. Ona by kaprem asi nepohrdla, kdyby neměla nějaký vážnější problém.
A jestli ti "odborníci" přehrávali kosatce hlasy cizí rodiny, tak ji v podstatě ještě víc stresovali. Ony jsou teritoriální, a možná ten mladý samec byl vyhnán dominantním samcem, takže měl čerstvé špatné zkušenosti s agresivitou vlastního druhu. To spíše by uspěli s hlasy kořisti (delfínů, tuleňů). Nebo chtěly jen "Vidět Paříž a zemřít"...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist