https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-arealu-firem-v-lobodicich-unikl-siran-zelezity-prostredi-ohrozeno-nebylo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V areálu firem v Lobodicích unikl síran železitý, prostředí ohroženo nebylo

11.6.2021 08:30 | LOBODICE (ČTK)
V průmyslovém areálu v Lobodicích na Přerovsku unikl síran železitý. Šlo zhruba o tisíc litrů, chemickou látku ve čtvrtek likvidovali hasiči několik hodin v ochranných oblecích a dýchací technice. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, životní prostředí ohroženo nebylo. Hasiči na místě zasahovali až do pozdních nočních hodin, řekl ČTK jejich mluvčí Radek Buryánek.
 

Síran železitý se používá jako srážedlo při úpravě pitné vody a čištění odpadní vody. Unikl zhruba jeden kubík, na místě látku hasiči neutralizovali pomocí sody a následně provedli sorpci pomocí křemeliny. Únik neohrozil okolí, šlo o uzavřený areál firmy. "Jakým způsobem látka unikla, nedokážeme specifikovat. Šlo o areál, ve kterém sídlí několik firem, došlo pravděpodobně k nějakému úniku v rámci technologie. Podařilo se to udržet v rámci průmyslového areálu. K úniku do vodotečí ani do kanalizace nedošlo, což jsme potvrdili měřením. Nemělo by tak dojít k žádnému ohrožení životního prostředí," uvedl Buryánek.

Během zásahu byla provedena neutralizace a hasiči provedli základní chemická a kontrolní měření. "Po skončení zásahu jsme ještě prošli veškeré části areálu a vše mělo pH neutrál," doplnil Buryánek. Zneutralizovaná látka byla poté přečerpána do kontejneru a bude zlikvidována odbornou firmou. Na místě hasiči spolupracovali s orgány životního prostředí, s policií i se zástupci firem, dodal mluvčí hasičů. Zásah byl ukončen zhruba ve 23:00.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist