https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-australii-zemrel-mladik-po-zahnuti-meduzou-ctyrhrankou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Austrálii zemřel mladík po žahnutí medúzou čtyřhrankou

6.3.2021 00:02 | SYDNEY (ČTK)
Jed vyvolává prudkou bolest, křeče, dýchací potíže a může způsobit i srdeční selhání - člověka dokáže čtyřhranka usmrtit během několika málo minut.
Jed vyvolává prudkou bolest, křeče, dýchací potíže a může způsobit i srdeční selhání - člověka dokáže čtyřhranka usmrtit během několika málo minut.
V Austrálii zemřel tento týden sedmnáctiletý mladík, kterého u pobřeží Queenslandu žahla smrtelně jedovatá medúza čtyřhranka. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o první úmrtí způsobené tímto živočišným druhem v Austrálii od roku 2006.
 

Čtyřhranka Australana žahla 22. února, když se koupal u pláže nedaleko města Bamaga ve státě Queensland na severu země. Byla mu poskytnuta první pomoc a následně byl hospitalizován. V nemocnici strávil týden, ale lékaři mu již nedokázali pomoci. Zemřel v pondělí 28. února.

Čtyřhranka smrtelná (také čtyřhranka Fleckerova, Chironex fleckeri) je prudce jedovatý druh mořské medúzy, která se v pobřežních vodách okolo Austrálie vyskytuje v období od října do května. Její zvon měří zpravidla méně než 20 centimetrů, ale tenká chapadla, vybavená množstvím žahavých buněk, až několik metrů.

Jed vyvolává prudkou bolest, křeče, dýchací potíže a může způsobit i srdeční selhání - člověka dokáže čtyřhranka usmrtit během několika málo minut. Při zasažení je nutné polít poranění vinným octem, který je k dispozici prakticky na všech australských plážích, a vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist