https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brazilii-byl-zavrazden-dalsi-domorody-ochrance-pralesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brazílii byl zavražděn další domorodý ochránce pralesa Video

3.4.2020 00:23 (ČTK)
Tělo Zezica Guajajary (na snímku), učitele, který opakovaně odsuzoval nepovolené kácení, bylo nalezeno na silnici nedaleko jeho vesnice ve státu Maranhao.
Tělo Zezica Guajajary (na snímku), učitele, který opakovaně odsuzoval nepovolené kácení, bylo nalezeno na silnici nedaleko jeho vesnice ve státu Maranhao.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Brazílii byl v úterý zavražděn od listopadu pátý příslušník indiánského kmene Guajajara, jehož členové jsou známí svým odporem proti kácení pralesů. Informovala o tom agentura AP.
 

Tělo Zezica Guajajary, učitele, který opakovaně odsuzoval nepovolené kácení, bylo nalezeno na silnici nedaleko jeho vesnice ve státu Maranhao. Byl zastřelen.

"Ztratili jsme dalšího bojovníka, skvělého vůdce místních lidí," uvedla Sonia Guajajaraová, která koordinuje aktivity domorodých obyvatel Brazílie. "Na našem boji a na našich životech záleží," prohlásila s tím, že Zezicova smrt nepřijde vniveč, protože "po ní povstane mnoho dalších bojovníků".

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro se snaží podpořit ekonomický rozvoj oblasti Amazonie, pomoci domorodým obyvatelům dostat se z chudoby a zlepšit život 30 milionů Brazilců, kteří tam žijí, píše agentura Reuters. Nicméně od jeho nástupu do úřadu přibývá případů ničení pralesů, kdy se v nich i přes zákaz těží dříví a nerostné suroviny. To vede k násilným střetům.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20.000 příslušníků. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Loni v listopadu dřevorubci kácející ilegálně prales zabili dva Strážce lesa, dva další byli zastřeleni v prosinci a jeden mladík byl nalezený ubodaný.

Asociace APIB, která sdružuje mnoho z 900.000 původních obyvatel Brazílie, uvedla, že vražda Zezica Guajajary "je důkazem rostoucího násilí vůči domorodcům a jejich zranitelnosti". Podle APIB se to týká zejména "vůdců, kteří bojují ve snaze bránit svá území proti vetřelcům".


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.4.2020 08:18
Čest jeho památce! Na první pohled sympaťák, narozdíl od JB.
Odpovědět
va

vaber

5.4.2020 08:55
špatný, bezohledný a zlý svět pardon ,ne svět, ale lidé. Někteří zde diskutující by řekli, dobře mu tak, protože bránil rozvoji a připravi o peníze podnikatele
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist