https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brazilii-byly-v-unoru-namereny-rekordni-emise-z-pozaru-uvadi-copernicus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brazílii byly v únoru naměřeny rekordní emise z požárů, uvádí Copernicus Aktualizováno

28.2.2024 18:18 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli četným lesním požárům byly v Brazílii a některých dalších zemích Jižní Ameriky během letošního února zaznamenány rekordní emise uhlíku od roku 2003. Informovala o tom meteorologická služba Evropské unie Copernicus.

 
Jak dnes uvedly brazilské oficiální zdroje, které citovala agentura AFP, v brazilské Amazonii během února vypuklo rekordních téměř 3000 požárů. To je nejvyšší počet od roku 1999, kdy začaly být tyto záznamy pořizovány. Dosavadní rekord držel únor 2007, kdy bylo evidováno 1761 lesních požárů.

Vysoká intenzita požárů a emisí z nich byla zaznamenána v severní části amazonského deštného pralesa, především v brazilském státě Roraima. Také například ve Venezuele a Bolívii byly za stejné období zaznamenány rekordní emise uhlíku za poslední dvě dekády.

Vrchol sezony lesních požárů v Bolívii a celé amazonské oblasti přitom obvykle připadá na září a říjen. K nárůstu požárů během února podle odborníků přispělo sucho, které je nyní v mnoha částech Jižní Ameriky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.2.2024 20:17
Pochybuje ještě někdo o tom, že největší škodná na planetě je člověk?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.2.2024 07:43 Reaguje na Karel Zvářal
No nepochybuje ale co s tím, snížit porodnost? No já bych to tady nerozmazával. Nicméně hoří na Sibiři, v Kanadě... a pak někdo přijde a tvrdí, jak ty lesy krásně loví a ukládají sodovkáč.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.2.2024 11:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Porodnost se naštěstí snižuje po celém světě a to “tempo” snižování zrychluje. Je dost možné, že lidstvo ani nepřekoná hranici 10 mld. Třeba ta Brazílie je s porodností na Evropské úrovni.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.2.2024 13:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
mi připadá mnohem komediálnější, když ve svitu hořícího lesa v Amazonii nebo Kanadě se v Evropě bijou někteří v hruď, že jedou na uhlíkovou neutralitu. To je blbost jak z ekonomického hlediska, tak i funkčního. Uhlíková neutralita se mi jeví jako laboratorní kec, který globálně fungovat nemůže.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.2.2024 13:54 Reaguje na Karel Zvářal
a největší blbost je když Němci hlásají uhlíkovou neutralitu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist