https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brazilskem-amazonskem-pralese-v-srpnu-vzplalo-pres-33.000-pozaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V brazilském amazonském pralese v srpnu vzplálo přes 33 000 požárů, nejvíc za pět let

2.9.2022 01:49 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V brazilském amazonském pralese v srpnu zaznamenali přes 33 000 lesních požárů, což je nejvyšší měsíční údaj za pět let. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž jde o důsledek nelegálního odlesňování.
 

Satelitní detektory zaznamenaly v srpnu 33.116 požárů, což je nejhorší srpnový údaj za 12 let. Nejvíce ohňů a také odlesňování připadá v Amazonii právě na srpen a na září. Snímky hořícího lesa z Brazílie v srpnu 2019 šokovaly celý svět. Prezident Jair Bolsonaro, který toho roku nastoupil do úřadu, tehdy vyjádřil podezření, že za požáry v Amazonii stojí nevládní organizace, protože z nich podle něj mají mediální prospěch a mstí se tak vládě za omezení státních příspěvků.

Letošní srpen překonává i situaci z roku 2019. Bolsonaro odmítá přijmout kritiku i nyní. V rozhovoru s deníkem O Globo 22. srpna, kdy bylo zaznamenáno nejvíc požárů za jediný den za patnáctileté období, prohlásil, že smyslem kritiky je poškodit brazilské zemědělství. "Brazílie si nezasluhuje být takto napadána," řekl.

Známky hořícího lesa jsou patrné i ve vzdálenosti několika set kilometrů, v amazonském největším městě Manausu. Kouř se nad ním drží několik týdnů.

Podle AP jsou požáry v amazonském pralese téměř vždy založeny úmyslně, buď kvůli získání pastvin, nebo kvůli pálení suchých spadaných stromů. Často se ale vymknou kontrole a rozšíří se do nedotčené části lesa.

"Velmi se kácí, takže je tam mnoho ležících stromů, které mohou hořet," sdělila Ane Alencarová, koordinátorka programu Mapbiomas Fire. Požáry se podle ní začaly rychle šířit po deštích na začátku srpna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.9.2022 16:58
Luďo, to je naprosto normální! Kolik požárů založíš, tolikrát jsi člověkem.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist