https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brne-pribudou-nove-kontejnery-na-elektroodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brně přibudou nové kontejnery na elektroodpad

6.9.2017 04:00 | BRNO (ČTK)
Do kontejnerů patří domácí elektrospotřebiče, jako jsou varné konvice, fény, žehličky, mixéry, klávesnice či mobily. Pokud se objeví na skládce, uvolňují se z nich do půdy nebezpečné látky. Při recyklaci lze využít k dalšímu zpracování například některé kovy. / ilustrační foto
Do kontejnerů patří domácí elektrospotřebiče, jako jsou varné konvice, fény, žehličky, mixéry, klávesnice či mobily. Pokud se objeví na skládce, uvolňují se z nich do půdy nebezpečné látky. Při recyklaci lze využít k dalšímu zpracování například některé kovy. / ilustrační foto
Zdroj | www.amic.cz
Brněnské městské části střed, Jehnice a Žabovřesky rozmístí společně s firmou ASEKOL do ulic nové červené kontejnery, tedy nádoby na elektroodpad. Slibují si od toho nejen lepší třídění tohoto druhu odpadu, ale i úsporu, protože za vytříděný elektroodpad neplatí. Dosud tento odpad často končí ve směsném odpadu, u kterého se za likvidaci jedné tuny platí v Česku průměrně 2612 korun, vyplývá z tiskové zprávy Asekolu.
 

V Žabovřeskách přibude deset kontejnerů, na středu sedm a v okrajových Jehnicích jeden. Městské části očekávají, že se uleví nejen popelnicím na směsný odpad, ale i sběrným dvorům, kam lidé často elektroodpad odvážejí.

Firma Asekol hospodaří jako nezisková a od roku 2005 provozuje systém zpětného odběru elektrozařízení ve všech oblastech včetně například solárních panelů. Smlouvu má uzavřenou s více než 4600 obcemi Česka.

Do kontejnerů patří domácí elektrospotřebiče, jako jsou varné konvice, fény, žehličky, mixéry, klávesnice či mobily. Pokud se objeví na skládce, uvolňují se z nich do půdy nebezpečné látky. Při recyklaci lze využít k dalšímu zpracování například některé kovy. "Jsem ráda, že se naše městská část rozhodla usnadnit lidem sběr drobného elektroodpadu. Ten obsahuje řadu vzácných kovů, jejichž těžba je energeticky velmi náročná a pro přírodu devastující. Sběrem elektroodpadu se uleví jak domácnostem, tak přírodě," řekla místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková.

Do kontejneru naopak nepatří například úsporné žárovky, zářivky, televize a počítačové monitory a také velké domácí spotřebiče. V Brně jsou také kontejnery na plasty, sklo a papír. Město zatím nepřistoupilo k plošnému třídění bioodpadu a hledá model, který bude výhodný ekonomicky i ekologicky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

7.9.2017 10:04
Článek za každou cenu.
Obzvláště půvabná je věta - "Pokud se objeví na skládce, uvolňují se z nich do půdy nebezpečné látky."
A já si do teď myslel, že půda je na poli nebo na zahradě, kde se něco pěstuje nebo také prostor pod střechou domu.
Asi to to mají v Brně jinak, že paní místostarostko.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist