https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brnenske-botanicke-zahrade-vykvetla-viktorie-kralovska-pozdeji-nez-obvykle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V brněnské botanické zahradě vykvetla viktorie královská, později než obvykle

16.8.2023 12:29 | BRNO (ČTK)
V brněnské botanické zahradě v Kotlářské ulici vykvetla viktorie královská, druhý největší leknín na světě. První květ přišel později než obvykle, na vině je patrně dlouhé a studené jaro. Obří lekníny pochází ze zálivů řeky Amazonky. Jsou náročné na teplotu a sluneční záření, v tropických sklenících rostou od jara do podzimu. Vysévají se začátkem března a vykvétají zpravidla v červenci, uvedla odborná pracovnice zahrady Hana Ondrušková.
 

Květy viktorií mají krátkou životnost, většinou jen dvě noci. První noc je květ bílý a jsou v něm aktivní samičí pohlavní orgány. Ráno se květ zavírá a přes den mění barvu na růžovou. Druhou noc se otevírá už jako růžový s dozrálým pylem. "Rostliny se tak brání samoopylení. Hmyz lákají nejen svou krásou, ale také ananasovou vůní a vyšší teplotou uvnitř květu, která v noci dosahuje až 35 stupňů Celsia," popsala Ondrušková.

O své prvenství největšího leknínu s průměrem listu 2,5 metru přišla viktorie královská v loňském roce, kdy ji překonala nově popsaná viktorie bolivijská s průměrem listu 3,2 metru.

Pěstování obřích leknínů má v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity dlouhou historii. První viktorie tam vykvetla v roce 1925 a stala se okamžitě senzací. Traduje se, že na prohlídku stály fronty až od Lužánek. V posledních letech mohli návštěvníci obdivovat viktorii Cruzovu. Letos v zahradě po delší době vypěstovali viktorii královskou.

Obří leknín mohou zájemci zhlédnout denně od 9:00 do 17:00 v tropickém skleníku botanické zahrady. Nelze však zaručit, že květ bude zrovna otevřený. Kvetení se řídí podle aktuálního počasí, uvedla Ondrušková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

16.8.2023 14:46
Nádherná kytka. Škoda že v našich podmínkách to je obvykle letnička.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist