https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cernovicich-na-pelhrimovsku-musi-lide-setrit-s-vodou-aby-nedosla-v-lete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Černovicích na Pelhřimovsku musí lidé šetřit s vodou, aby nedošla v létě

3.6.2022 00:15 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Černovicích na Pelhřimovsku nemohou lidé vodou z obecního vodovodu zalévat zahrady nebo napouštět bazény. Tento zákaz podle webu města platí od 20. května, vydaný byl preventivně, aby se pitnou vodou šetřilo. Místní zdroje pitné vody nejsou naplněné tak, jak by bylo touto dobou potřeba, řekl ČTK starosta Jan Brožek. V Černovicích žije přes 1700 lidí. Na tamní problémy s vodou upozornila Česká televize.
 

"Zatím se u nás neprojevuje, že by někomu voda netekla, ale vidíme na stavu podzemních zásob a na vydatnosti pramenišť, že se to přes zimu zase nedoplnilo tak, jak bychom potřebovali," řekl ČTK starosta. Po zkušenostech z minulých let předpokládá, že v létě může znovu nastat situace, kdy bude potřeba vodu do vodojemu dovážet. "V některých místních částech s tím bojujeme skutečně téměř každý rok. Je to spíše výjimka, když nějaké problémy s vodou nemáme," řekl.

Poslední zima nebyla podle Brožka moc vydatná na srážky, ubývání vody v místních prameništích je podle něj trend, s nímž se potýká řada obcí v Česku. Černovice mají víc zdrojů vody. "Já nejsem úplně fanda vrtat pořád nové a nové, protože ony za chvilku zaklesnou taky," řekl. Město se podle něj snaží zlepšit hospodaření s vodou více opatřeními, například u jednoho zdroje vody s vyšším obsahem dusičnanů osadilo úpravnu. Radnice také chce tyto vodní zdroje propojit do jedné soustavy, aby bylo možné vodu pomocí čerpadel přeposílat do míst, kde jí teče méně. K lepšímu stavu pramenišť by měly přispět rovněž úpravy okolní krajiny.

Potíže s vodou měl na Vysočině například také městys Sněžné na Žďársku. Zásobování by se teď podle starostky Renaty Dvořákové mělo zlepšit díky napojení dvou nových vrtů a efektivnější úpravě vody.

Větší vodárenské společnosti na Vysočině, které oslovila ČTK, zatím nemají požadavky od obcí na dovážení pitné vody. "Je pravda, že srážek bylo málo, zima skoro bez sněhu, jaro suché. Ale zatím problémy naštěstí žádné neregistrujeme," řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti (VAS).

"Měsíční úhrny srážek jsou již od loňského září na Vysočině podprůměrné. Vodárenské nádrže, jako nejvýznamnější vodní zdroje na Vysočině, mají přesto dostatečnou zásobu pitné vody," uvedl radní kraje Pavel Hájek (Starostové a nezávislí). Mnoho menších obcí včetně Černovic ale není napojeno na skupinové vodovody a vodárenské nádrže. Spoléhat se musí na místní zdroje podzemní vody, které v suchu víc trpí. Pomoci by mohlo propojování vodárenských soustav.

Jednou z uvažovaných staveb chystané studie na propojování soustav Vysočiny a Jihomoravského kraje je podle Hájka propojení vodárenské nádrže Švihov na Želivce přes Černovice, Kamenici nad Lipou, Počátky a Žirovnici na Pelhřimovsku s vodárenskými soustavami na Jihlavsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.6.2022 05:12
Pitnou vodou by se mělo šetřit všude.
Problém je však s tím, že firmou naplánovaní zisk musí být splněn - takže při šetření nastává automaticky zvednutá cena vody.
Odpovědět
Pe

Petr

3.6.2022 17:06
Bojují s tím každý rok? Kolik hektarů nového lesa vysázeli? Kolik hektarů trávníků přestali vysekávat až na hlínu každý týden? Kolik nových rybníků založili? Mám hádat?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist