https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-mozna-bude-platit-zakaz-prodeje-zemedelske-pudy-do-tzv.tretich-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku možná bude platit zákaz prodeje zemědělské půdy do tzv. třetích zemí

1.2.2024 10:31 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku možná bude platit zákaz prodeje zemědělské půdy do takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Sněmovní zemědělský výbor tak doporučil doplnit vládní novelu, podle níž by se na nejkvalitnější zemědělské půdě nesměla stavět velká nákupní a logistická centra ani standardní fotovoltaické elektrárny. Pro pozměňovací návrh hlasovali všichni přítomní členové výboru. Předlohu teď čeká posouzení v dalších sněmovních výborech a následně druhé čtení na plénu.
 

"Chceme uchránit českou půdu," řekl k podpořenému pozměňovacímu návrhu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jde podle něj o standardní opatření, které platí například v Rakousku nebo ve Francii, a nejde o blokování volného obchodu. Pokud si český občan nesmí koupit zemědělskou půdu ve třetí zemi, ministr nevidí důvod, proč by tomu tak nemělo být i naopak. Předkladatel úpravy Karel Smetana (KDU-ČSL) doplnil, že výjimku budou mít státy Evropského hospodářského prostoru, Švýcarsko a třetí země, s nimiž má Česko uzavřenou příslušnou mezinárodní smlouvu.

Vládní novela by zakázala výstavbu obchodních a logistických center s rozlohou nad jeden hektar a běžných fotovoltaických elektráren na nejlepší zemědělské půdě, tedy té, která je zařazena do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jen jako agrovoltaická, jejich vznik chce zemědělský výbor usnadnit.

Pokud by územní plán do budoucna předpokládal využití nejkvalitnější půdy například pro stavbu skladovacích hal, muselo by být stavební povolení na tento záměr vydané do pěti let od účinnosti novely. Přechodné ustanovení má v této době umožnit odebrání půdy ze zemědělského půdního fondu. Po uplynutí lhůty už nemá být možné půdu první a druhé třídy pro tyto záměry z fondu vyjmout ani v případě, že by tyto plochy byly určeny v územním plánu na obchod nebo skladování.

Ve sněmovním systému se objevil pozměňovací návrh skupiny koaličních poslanců, jenž by úplný zákaz výstavby velkých skladovacích a nákupních center na nejkvalitnější zemědělské půdě zmírnil. Byly by možné výjimky. Konkrétní záměry by podle úpravy povolovalo se souhlasem vlády ministerstvo životního prostředí, pokud by jejich ekonomické a sociální přínosy výrazně převažovaly nad veřejným zájmem na ochraně nejlepší půdy.

Zemědělský výbor doporučil podle návrhu Petra Bendla (ODS) osvobození všech evidovaných ekologicky významných krajinných prvků od daně z nemovitých věcí. Nově by k nim patřily například skalky a terasy. V současnosti zákon tyto evidované prvky, které nepodléhají zdanění, konkrétně vyjmenovává. Jde o skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze a příkopy nebo mokřady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

1.2.2024 17:48
...zákaz prodeje zemědělské půdy do takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii....
A proč prosím. Národ má respektovat nějaké bloky? Jaksi opět polovičaté řešení. Budto demokraticky prodej všem a nebo zákaz pro všechny včetně zemí EU. Protože z pohledu národa je to jednoznačné, Buďto národ a nebo pak začínající kolonizace je jedno jakákoli. Viz zkušenosti s menšinami za 1 republiky.
Odpovědět
sv

sv

1.2.2024 20:01 Reaguje na Zan K.
Z pohledu národa stačí, když se nebude nic prodávat agentu burešovi.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.2.2024 07:39
Šaškárna a pokrytectví non plus ultra.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.2.2024 13:48 Reaguje na pavel peregrin
učili se v Bruselu, co jiného čekat. 30 let jí prodávají každému na potkání a teď najednou budou dělat chytrý.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.2.2024 13:47
pravda, my si ta pole dokážeme FVE odpadem obestavět sami.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist