https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-vyrazne-pribyva-nucenych-porazek-hospodarskych-zvirat-mimo-jatka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku výrazně přibývá nucených porážek hospodářských zvířat mimo jatka

15.11.2023 01:01 (ČTK)
Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka tento nárůst svědčí o zodpovědnějším přístupu chovatelů ke zvířatům. Tyto porážky se dělají v místě chovu, aby zvíře při převozu netrpělo.
Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka tento nárůst svědčí o zodpovědnějším přístupu chovatelů ke zvířatům. Tyto porážky se dělají v místě chovu, aby zvíře při převozu netrpělo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku v posledních letech výrazně přibývá nucených porážek hospodářských zvířat mimo jatka. Jde o taková zvířata, která mají zdravotní problém, jenž brání jejich převozu, například mají zlomenou nohu. Zatímco v roce 2018 jich bylo 1070, letos už jich bylo do 10. listopadu 6564, což je do té doby nejvíce. Loni jich bylo 5550. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka tento nárůst svědčí o zodpovědnějším přístupu chovatelů ke zvířatům.
 

Tyto porážky se dělají v místě chovu, aby zvíře při převozu netrpělo. "Přesto se při dozoru stále setkáváme s případy, kdy se na jatka přepravují zvířata, která by kvůli dodržování zásad welfare cestu absolvovat neměla," uvedl Vorlíček. I proto veterináři kontrolují, zda chovatelé nevozí na porážku zvířata, která už nikam cestovat nemají. Společně s policií takto v nedávné době kontrolovali převozy jihomoravští veterináři.

V jednom z vozidel, která kontrolovali, vezl řidič již poraženou krávu. "K poraženému zvířeti byly doloženy veškeré povinné dokumenty. Chovatel správně vyhodnotil, že kráva s akutně probíhajícím onemocněním nebyla schopna přepravy a na nejbližších jatkách si domluvil její přejímku již v poraženém stavu. Nezjistili jsme tak žádné porušení zákona. Popsaný případ lze považovat za příklad správné chovatelské praxe pro oblast welfare zvířat," uvedla ředitelka Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj Jana Kozáková. Porážku zajistil faremní zootechnik s veterinárním vzděláním, což po něm zákony požadují. Na farmě krávu omráčil, vykrvil a poté ji nechal převézt na jatka. V řadě případů totiž může být maso těchto zvířat zpracované stejně jako v případě zdravých zvířat a nemusejí končit v kafilerii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.11.2023 04:43
před 30 lety bývali v každém větším městě jatky, dneska nejsou ani v Republice.
Dovezou krávu do Německa, tam jí usmrtí maso zabalí v Holandsku a přivezou do ČR.
Někdy si říkám, že nemocí šílených krav (BSE) trpí spíš homo sapiens, než ta nebohá zvířata.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.11.2023 06:09 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.11.2023 06:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A z těchto porážek šlo do obchodu zvaný nucený výsek - honorace městské chodili zadem a maso bylo čerstvé i levné.
Odpovědět
AI

Animoid II

15.11.2023 20:12 Reaguje na smějící se bestie
Stály tam volhy a 603 z KV KSČ, a šoféři tahali kabely s masem.
Odpovědět

15.11.2023 08:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Přeháníte, v okolí mám asi dvě porážky ...
Ale převozem věcí po celé Eu souhlasím, je to zrůdnost a jen proto, aby to živilo dopravce
Odpovědět
AI

Animoid II

15.11.2023 20:14 Reaguje na
V plánu EU je řešit dopravu zvířat nad 8 hodin a minimalizovat přepravu mláďat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist