https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cesku-vznikne-evropske-centrum-pro-ochranu-orchideji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí

8.12.2015 00:42 | PRAHA (ČTK)
Evropské centrum se bude zaměřovat i na výuku a mezioborový výzkum biologie orchidejí, jejich vztahů se symbiotickými houbami a opylovači a populační dynamiku
Evropské centrum se bude zaměřovat i na výuku a mezioborový výzkum biologie orchidejí, jejich vztahů se symbiotickými houbami a opylovači a populační dynamiku
V Česku vznikne Evropské centrum pro ochranu orchidejí. Založili ho vědci ze 12 univerzit a akademických ústavů z devíti evropských zemí. Centrum, které bude sídlit v Českých Budějovicích, se bude snažit o to, aby druhy těchto vzácných rostlin neubývaly. Na zmenšující se počty orchidejí mají negativní vliv globální změny, zvětšující se zástavba a intenzivní zemědělství.
 

Centrum bude v ČR zastřešovat akademický ústav Czechglobe a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. "Každá vědecká skupina se na něco specializuje, protože u orchidejí to je složité. Mají například symbiózu s houbami, kvůli změnám v zemědělství však toto spojení často zmizí a poté logicky nerostou. Určité druhy jsou tak vzácné, že je potřeba založit semennou banku," uvedl profesor ekologie Pavel Kindlmann.

Kromě propojení již stávajících databází orchidejových lokalit v jednotlivých zemích se bude každá z laboratoří a vědeckých skupin specializovat na určitou oblast výzkumu.

Evropské centrum se bude zaměřovat i na výuku a mezioborový výzkum biologie orchidejí, jejich vztahů se symbiotickými houbami a opylovači a populační dynamiku. Jeho součástí bude i semenná banka.

"Ta je už částečně založena. Mají ji v královských botanických zahradách nedaleko Londýna. Nyní by ale bylo dobré udělat celoevropskou akci na sběr semen ohrožených druhů, aby se to soustředilo právě v Anglii," dodal Kindlmann. Na to by vědci mohli i získat peníze z evropských grantů.

V České republice se vyskytuje kolem 50 druhů orchidejí, avšak za posledních několik desetiletí ubývají stejně jako v ostatních zemích. Po pádu komunismu se úbytek zpomalil díky tomu, že zemědělci méně hnojí. K velmi vzácným patří například běloprstka bělavá, orchidej, která roste na Šumavě. V současnosti ji však ohrožuje výstavba nedaleko obce Kvilda.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist