https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chemicce-uprostred-usti-nad-labem-stocil-vcelar-kvalitni-med-ukazala-analyza
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V chemičce uprostřed Ústí nad Labem stočil včelař kvalitní med, ukázala analýza

7.7.2024 00:14 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | estelheitz / Pixabay
V chemičce uprostřed Ústí nad Labem stočil včelař 200 kilogramů medu. Analýza ukázala, že neobsahuje žádné škodliviny a v některých hodnotách předčí konkurenční vzorky. Včelstvu na okraji areálu na Ovčím vrchu se daří, od zhruba milionu včel bude ještě letos dalších 200 kilogramů medu, řekl včelař Roman Dejmek.
 
K analýze těžkých kovů využila chemička vlastní laboratoř. "Dostala jsem tři vzorky označené pouze čísly. Nejprve jsem musela zlikvidovat všechny organické látky za působení tepla. Ve vodném roztoku zůstaly jen anorganické soli. Ty jsem vložila do speciálního přístroje, který změřil všechny prvky. Protože dlouhá léta provozovala chemička rtuťovou elektrolýzu, zvlášť se udělala analýza na přítomnost rtuti, tu neobsahoval žádný ze vzorků," řekla vedoucí laboratoře Věra Barcalová.

Jeden ze vzorků byl med z podniku, další odebrali chemici z kupovaného medu a třetí dostali od včelaře z Českého středohoří. Přístroj, který slouží ke stanovení stopového množství nečistot v produkci nebo dodaných surovinách, analyzoval obsah těžkých kovů jako je kadmium, arzen, olovo a dalších prvků jako kobalt, hliník, nikl, hořčík. "Kupodivu nejlepší med byl od nás a nejhorší kupovaný, což prokázaly i čichové zkoušky," uvedla Barcalová.

Med může obsahovat stopy látek, které jsou v podloží, na němž rostou stromy nebo rostliny. "Na území Spolchemie neprobíhala žádná výroba, která by těžké kovy obsahovala, s výjimkou rtuti. Ta nebyla v žádném vzorku," řekla Barcalová s tím, že namazat si med z chemičky na chleba by se nebála.

S nápadem umístit včelstva v průmyslovém areálu přišel před rokem Dejmek, který v ústecké chemičce pracuje devět let a včelaří dvanáct let. "Včelám se daří, nestrádají, nejsou nemocné," uvedl. Na Ovčím vrchu je 19 včelstev.

"Na jaře sbíraly včely z ovocných stromů ze zahrádek nad areálem, pak kvetly akáty a teď lípy. Za dva týdny vytočím med a pak už je zakrmím a nechám," uvedl Dejmek, který po práci přichází k úlům pouze v kukle. Rukavice nepoužívá, protože bez nich se mu pracuje lépe. "Člověk, když je u včel celý den, tak deset žihadel dostane," poznamenal.

V případě rojení jsou připraveni zasáhnout hasiči. Včelstva jsou ale mimo provoz, před nezvanými hosty je chrání oplocení a kamery.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

NJ

Nikola Jelínek

9.7.2024 14:35
Perfektní, takže jediný sledovaný ukazatel je rtuť a na tom je založeno celé tvrzení, že je med kvalitní? A proč ne třeba POPs? https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2021.2012752
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist