https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chile-eviduji-vice-nez-150-ohnisek-pozaru.prezivsi-mluvi-o-zazitcich-jako-z-pekla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Chile evidují více než 150 ohnisek požáru. Přeživší mluví o zážitcích jako z pekla

6.2.2024 22:11 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesní požáry v centrální části Chile mají už 131 obětí a stovky lidí se nadále pohřešují. Hasiči evidují více než 150 ohnisek požáru a shořelo přes 15 000 domů. Lidé, kteří vyvázli, mluví o pekle a zážitcích jako z válečné zóny, píše server The Guardian. Pomoc zemi postižené plameny nově nabídly Spojené státy. Český velvyslanec v Chile Pavel Bechný ČTK sdělil, že zastupitelský úřad nemá žádné zprávy o českých občanech, kteří by byli v důsledku požárů zraněni či v ohrožení života.
 

Oficiální bilance obětí požárů v centrálním regionu Valparaíso dnes stoupla na 131, oznámily podle agentury Reuters místní úřady, zatímco hasiči se snaží zkrotit plameny u pobřežních měst Viňa del Mar a Valparaíso. Počet obětí velmi pravděpodobně dál poroste s tím, jak obyvatelé, hasiči i vojáci odklízejí sutiny.

Chilská lékařsko-právní služba (CHL), která zveřejňuje aktuální bilanci obětí, podle agentury AFP uvedla, že ze 131 obětí bylo 35 lidí identifikováno.

"Bylo to jako válečná zóna, jako kdyby vybuchla bomba. Hořelo to, jako by někdo polil domy benzínem. Nechápu, co se stalo... Hodně foukalo a kolem létaly velké ohnivé koule," řekla o propuknutí požáru třiašedesátiletá Jacqueline Atenasová, která v pátek ze svého domova poblíž města Viňa del Mar utekla jen s pár drobnostmi v malém růžovém batohu.

Ve stejné ulici jako Atenasová bydlí i Luis Parra. Se svou rodinou chtěli ujet autem, ale to bylo zaparkované na zahradě a brána na dálkové ovládání nešla otevřít, protože požár zastavil přívod elektřiny. Nakonec se jim podařilo ujet v autě přátel, ale Parraova sestra a slepý otec se nezachránili.

"Jiskry přeskakovaly a vítr foukal jako hurikán," řekla Ingrid Crespová, která rovněž bydlí na předměstí Viňa del Mar ve čtvrti Villa Independencia. Žena se nejprve snažila chránit svůj dům pomocí vody, pak ale s prázdnýma rukama utekla. "Když se tam můj syn v neděli vrátil, všude okolo byla těla. Tolik lidí zemřelo," uvedla k osudu svých sousedů Crespová.

Velvyslanec Bechný uvedl, že v českém cestovatelském systému Drozd je k dnešku registrováno 46 českých občanů, kteří se ovšem pohybují po celém území Chile. Podle jeho informací se žádní Češi nyní nepohybují v rizikových oblastech postižených požáry. V sobotu tuto oblast dva Češi na doporučení úřadu opustili. Všem zaregistrovaným v systému Drozd velvyslanectví rozeslalo SMS s doporučením, aby se ohroženým regionům vyhýbali. Velvyslanectví rovněž zveřejnilo upozornění na svých webových stránkách, podotkl Bechný.

Podle českého velvyslance v Chile se už v pondělí zlepšily povětrnostní podmínky, které původně přispívaly k rychlému a nekontrolovanému šíření požárů, a sice kombinace vysokých teplot, nízké vlhkosti vzduchu a silného větru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2024 17:12
Chile ohlásilo, že po požáru v oblasti Valparaíso zemřelo 131 lidí a dalších asi 300 se pohřešuje. Shořelo 15 tisíc domů. Ohně založil zřejmě člověk, rychlému šíření pomohlo počasí, říká pro Seznam Zprávy chilský expert.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.2.2024 18:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
by mě zajímalo, jestli v tom Chile bude taky takový dovadlo jako kolem podstatně menším požáru v Česko-Saském Švýcarsku
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2024 17:13
Na začátku byly pravděpodobně lidmi založené požáry. Člověk je ostatně podle úřadů nejčastější příčinou požárů dlouhodobě a podle Castilla na lidi ukazují i veškeré dosavadní indicie. O zbytek se postaral silný vítr v kombinaci s horkým počasím, kopcovitost zasažených oblastí, která nejenže znesnadnila evakuaci, ale i posílila efekt větru na šíření požáru, a podle některých odborníků zřejmě i vlažná reakce obyvatel.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist