https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chko-cesky-les-objevili-prirodovedci-8-druhu-netopyru-i-vzacneho-stromoveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V CHKO Český les objevili přírodovědci 8 druhů netopýrů, i vzácného stromového

16.12.2021 01:49 | PRAHA (ČTK)
Foto | Manuel Werner, Nürtingen, AG Fledermausschutz Baden-Württemberg / Wikimedia Commons
Osm druhů netopýrů, včetně vzácného netopýra stromového, objevili přírodovědci v rezervaci Diana u Rozvadova v CHKO Český les při celostátním mapování vybraných druhů rostlin a živočichů. ČTK to řekla Petra Hurtová, která tam dělala inventarizační průzkum pomocí ultrazvukové detekce a odchytu netopýrů do sítí.
 

"Přírodní rezervace Diana je na 21 hektarech květnatých bučin, kde roste řada mohutných stromů, jejichž stáří se blíží třem stoletím. Je pro netopýry velmi atraktivní, obzvlášť ve srovnání s okolními hospodářskými lesy," uvedla.

Nejčastějším úlovkem v sítích a zároveň nejaktivnějším "zpěvákem" v detektoru byl v rezervaci netopýr hvízdavý, patrně nejběžnější druh netopýra v ČR. Ve větších počtech tam byli netopýři vodní a černý. V sítích skončili také po jednom exempláři netopýr řasnatý a netopýr Brandtův. "Zároveň se podařilo zaznamenat uvnitř CHKO Český les zatím nejsevernější výskyt netopýra stromového. Je považován za nehojný druh s vazbou na dutiny starých stromů a takových roste v rezervaci hodně," uvedla Zuzana Blažková z CHKO.

Podle ní je Diana bez zásahu člověka. "Můžeme tu tedy pozorovat velkolepé přírodní divadlo. Les se obnovuje sám, je tam dostatek vhodných 'doupných' stromů, vyhlídky místních netopýrů tak zůstávají příznivé i do budoucna. Rostou tu také jedny z nejstarších a nejmohutnějších smrků v celé České republice," uvedla Blažková.

Výzkum podle ní ukázal, jak důležitá je ultrazvuková detekce netopýřích hlasů. Bez ní by Petře Hurtové unikla přítomnost těch druhů, které se do sítí chytají velmi neochotně, jako například netopýři nejmenší a alkathoe (byl popsán v roce 2001, podobá se netopýru vousatému a netopýru Brandtovu). Hlasy odpovídající těmto druhům se objevily na jedné z pořízených nahrávek.

"Podle hlasu ovšem netopýra nejmenšího od netopýra alkathoe rozlišit nelze, ale oba by byli vítaným přírůstkem místní fauny. Který je na Dianě doma, se bez odchytu či přímého pozorování zjistit nedá, vyskytovat se tu ale mohou oba," uvedla Blažková.

Netopýr nejmenší byl v Českém lese zaznamenán dvakrát v roce 2015, a to v okolí Václavského rybníka, který je pět kilometrů od Diany. Druh vyhledává místa s dostatkem stojatých i tekoucích vod, kde loví hmyz; a kolem Diany protéká Kateřinský potok. Netopýr alkathoe je podle Blažkové poměrně nový druh pro celou ČR, v Českém lese byl poprvé odchycen v roce 2018 v rezervaci Starý Hirštejn. "O tomto druhu víme velmi málo, ale zdá se, že podobně jako netopýr stromový preferuje staré lesy s dostatkem vysokých listnáčů, v jejichž kmenech nachází úkryty. To, který z nich v Dianě skutečně žije, ukáže jen další výzkum," dodala.


reklama

 
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.12.2021 07:05
V českém lese bych očekával takových Dian větší množství:-/
Odpovědět
kk

karel krasensky

16.12.2021 10:24
Ti netopýři jsou uplně zbyteční tvorové.Vždyt to není k jídlu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.12.2021 11:49 Reaguje na karel krasensky
Koukám, že jste Linného systém zeštíhlil na dva body:
1) Dá se sežrat
2) Nedá se sežrat.
Přemýšlím, jak by podle téhle taxonomie hodnotili kanibalové Vás?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.12.2021 01:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Krásný komentář, ten sedne.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist