https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cr-navzdory-koronaviru-roste-zajem-o-stresni-solarni-instalace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR navzdory koronaviru roste zájem o střešní solární instalace

18.5.2020 00:18 (ČTK)
V ČR roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. / Ilustrační foto
V ČR roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku v posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. Vyplývá to z dat dotačních titulů ministerstev životního prostředí a průmyslu, které má ČTK k dispozici, a z vyjádření firem. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvedlo, že v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) je od ledna do května v tomto segmentu patrný téměř dvojnásobný meziroční nárůst počtu podaných žádostí.
 

Jejich počet proti stejnému období loni vzrostl z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun. "Dlouhodobě se uvádí, že jedna investovaná koruna z veřejných peněz v rámci programu NZÚ přinese další tři koruny soukromých investic. Přímo v případě fotovoltaiky se zájem o dotace pohybuje na úrovni 500 až 600 milionů korun ročně. Důležité je, že tento program se během období pandemie nijak nezastavil," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zvýšený zájem registruje také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) během třetí výzvy pro fotovoltaické systémy v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). "V případě tohoto programu a výzvy je rostoucí trend dán jednoznačně skutečností, že žadatelé postupně finalizují zpracování žádostí a příloh k žádosti o podporu. Výzva byla vyhlášena na konci roku 2019, tedy tento trend lze za běžné situace očekávat. Je však více než pozitivní, že jej krize neovlivnila negativním směrem," uvedl náměstek MPO pro evropské fondy Marian Piecha. K 5. květnu ministerstvo evidovalo 139 žádostí za 840 milionů korun.

Trend potvrzují také firmy ČEZ a S-Power, které patří k lídrům trhu. "Od začátku roku jsme na střechy rodinných domů nainstalovali o 50 fotovoltaik víc než za stejné období loni. Pomáhala navíc i letošní teplá zima, takže se naši montéři prakticky nezastavili. Statistiky žádostí v programu OP PIK navíc ukazují, že nadále roste zájem i o solární instalace na střechách firem," sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský uvedl, že aktuální situace zájmu překvapivě i pomohla, protože řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty. "Změny nás ale teprve čekají, nastupující ekonomická krize může ovlivnit kupní sílu, takže ze současného růstu se nedá odhadnout, jak se bude vyvíjet zbytek roku," podotkl. V nejzákladnější nabídce S-Power MINI nabízí firma podle svého webu zájemcům sestavu za 120.000 Kč s tím, že polovinu pokryje dotace.

S-Power podle Šuvarského zaznamenal za leden až duben meziroční nárůst počtu objednávek i hodnoty uzavřených smluv. "Zatímco počet objednávek ve srovnání s rokem 2019 stoupl o deset procent - nyní evidujeme za první čtyři měsíce 500 uzavřených smluv, u jejich peněžního objemu je nárůst mnohem výraznější, celých 46 procent. Za leden až duben 2019 činila hodnota smluv 88 milionů korun, zatímco ve stejném období letos to bylo 128,5 milionu korun," uvedl Šuvarský. "Potvrzuje se tak trend uplynulých let - lidé jsou ochotní investovat do obnovitelných zdrojů víc peněz. U fotovoltaik to znamená, že preferují bateriové systémy," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

18.5.2020 14:01
Kde je pan Šimůnek, aby nám vysvětlil, že celá fve je na nic a důkazem je, že kdyby to na něco bylo, tak by si to lidé pořizovali.
1 kč dotace vyvolá investici 3 kč soukromé.
To je velmi dobrý poměr, to v JE asi nedosáhnete.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.5.2020 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud si někdo pořizuje FV s představou, že ušetří za elektřinu, tak zjistí, že se mýlí a že takto utracené peníze nebyla dobrá volba. Pokud tomu člověk nerozumí, zjistí, že má v baráku další krám, který je zdrojem starostí a poruch. A ten krám po něm vyžaduje, aby něco dělal, např. řešil letní přebytky.
A to tvrdím z vlastní zkušenosti. Přestože elektrárnu mám, každému toužícímu po úsporách to rozmlouvám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2020 16:04 Reaguje na Richard Vacek
Asi je blbě naprojektovaná, ten vývoj jede velmi rychle.
Ale dnes je elektřina skutečně levná, bude hůř. Jestli prosadí tu platbu za elektroměr, to se nám zvedne žlab!!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.5.2020 16:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta elektrárna je naprojektována perfektně, protože jsem si ji naprojektoval sám. Stejně tak jsem si vybral komponenty i prodejce. Pokud chcete vědět, za kolik FV elektrárny vyrábějí elektřinu, tak se stačí podívat k těm, kteří takovou elektrárnu mají:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1780
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2020 22:25 Reaguje na Richard Vacek
Tohle je skutečně nesmyslná anketa a kdyby to všichni vyplnili skutečně poctivě, vyjdou cypoviny nakvadrát.
Např: pořídím si fve za 200 tisíc, zapnu ji a sednu si s úlevou k počítači a otevřu tuhle anketu. Dívám se, už vyrobila dvě kWh!! Tak napíšu: já mám 1 kWh za 100 tisíc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2020 22:30 Reaguje na Richard Vacek
Obchodní řetězec Lídl si staví na střechách malé fve asi 100 kWp, cena kompletně vychází na asi 25 tisíc/1kWp instalovaného výkonu.
Ten vyrobí za rok asi 1MWh, soukromník tento výkon kupuje asi za 5000 kč. Takže ta návratnost je asi 5 let.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist