https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cr-se-behem-cervna-zvetsuje-rozsah-pudniho-sucha-letos-je-dosud-nejrozsahlejsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR se během června zvětšuje rozsah půdního sucha, letos je dosud nejrozsáhlejší

28.6.2023 01:38 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Imaggeo.cz
Kvůli vysokým teplotám a slabým srážkám posledních dnů se zvětšuje v Česku rozsah zemědělského sucha, tedy sucha v půdě do jednoho metru. Letos jde o dosud největší rozsah sucha. Podle webu Intersucho zasáhly dva nejhorší stupně sucha v neděli už 11 procent území. Sucho není na 12 procentech území a paradoxně jde o území jižní Moravy a západní části středních Čech, což jsou obecně sušší oblasti, vyplývá z údajů na webu Intersucho.
 

Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010. To, že je jižní Morava na mapě míry sucha z velké části bílá, tedy neznamená, že by na jižní Moravě byl nyní dostatek vody v půdě, jen jde o situaci, která je v tomto období běžná. Při pohledu na mapu nasycenosti půdy je na tom jižní Morava nejhůře společně s Polabím a Poohřím. Proti průměrnému nasycení půdy v tomto období však panuje nejhorší situace v severní polovině republiky na východ od Prahy. Nejintenzivněji je suchem zasažené Podkrkonoší a prakticky celý Královéhradecký kraj.

Podle klimatologa z Ústavu výzkumu globální změny Pavla Zahradníčka v červnu pršelo převážně z přeháněk a bouřek, které mají výrazně lokální charakter, proto se může situace lokálně lišit. Řekl to ČTK. Intenzivnější déletrvající deště se Česku v červnu zatím vyhýbaly. "Nejvíce srážek spadlo v minulém týdnu v oblasti Jeseníků a na jihozápadě republiky, a to okolo 30 milimetrů za týden. Na většině území napršelo většinou jen do deseti milimetrů. Půdní sucho se bude v dalších deseti dnech rozšiřovat, i když díky očekávaným přeháňkám z bouřek se čeká velká prostorová proměnlivost. I tak platí, že až na 80 procentech území republiky se bude v dalších deseti dnech vyskytovat sucho," uvedli tvůrci projektu Intersucho.

V červnu se také kvůli nedostatku vody zhoršil v některých regionech odhad zemědělců, jak sucho dopadne na úrodu. Nejhorší predikci mají sedláci z Mostecka, Lounska a Pardubicka, kteří očekávají ztrátu na výnosech přes 40 procent. Ztrátu mezi 30 až 40 procenty očekávají zemědělci v části Plzeňska, na Karlovarsku a na Litoměřicku. Naopak na jižní Moravě, která se potýká se suchem víceméně již každý rok, letos v dubnu a v květnu dostatečně pršelo a současný nedostatek vody už není pro rostliny tak kritický, jako by byl na jaře. Větší dopad má červnové sucho na jařiny a také na pícniny, které po první seči dostatečně nerostou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

28.6.2023 08:54
Vo co tady jde, dovezeme potraviny z EU a je nám to jedno. Až španělé a italové kvůli suchu přestanou EU zásobovat, tak už bude pozdě s tím něco dělat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 09:20 Reaguje na Michal Uhrovič
Ale ono vždycky někde v Evropě zaprší, takže se jídlo odtamtud doveze, přeci, ne? :-)
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.6.2023 09:24 Reaguje na Jarka O.
pokud bude přebytek, tak ho rádi vyvezou a draze prodají ostatním, kde už neprší.
U nás všichni drahé potraviny kvitovali, tak proč řešit nějaké sucho v zemědělství, ne?
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 09:29 Reaguje na Michal Uhrovič
Jo jo, kde zrovna neprší, ono zase zaprší, tak proč například stavět zavlažovací systémy a vodní nádrže, ne?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.6.2023 09:32 Reaguje na Jarka O.
supermákety jsou plné, voda teče z kohoutku, že to vůbec řešíme...
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 09:38 Reaguje na Michal Uhrovič
... jídlo nepochází z pole, nýbrž z labiny, a tam voda není potřeba, tak co to vůbec řešíme, ne?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.6.2023 10:38 Reaguje na Jarka O.
Teď vážně paní. Na břeclavku se zavlažovací systémy budují a funguje to. Kolemnových mlýnů chtějí dodělat ty zavlažovací systémy, co po revoluci zrušili. Takže tím, že morava vysychá už dlouho, tak se tam něco děje. Je otázka, jestli to stačí. Jak je to jinde, ale nevím.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2023 15:31 Reaguje na Michal Uhrovič
Mít "u huby" takový zdroj vody a nevyužít ho ..., no u nás se nelze divit ničemu. Nedávno o tom šel šot, mají tam být ještě 2-3 menší zásobníky (V.Pavlovice?...). Já tomu fandím, jinde ve světě se zavlažuje o106, jen my s tím nepochopitelně otálíme.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 15:38 Reaguje na Michal Uhrovič
Závlahy byl jen příklad. Asi vám měl odpovědět nějaký zemědělec. Proč mluvit vážně na lodi bláznů o tisíce let známých opatřeních jako pěehrady, o výrobě energie (souvisí s krajinou a vodou třeba), šlechtění, hnoji, konzervaci, a ta kvalita dovozů ze Španěl, ukr. nebo Itálie taky není buhvíjaká. Víte, co nechápu? Jaktože před 35 lety ti špatní uměli hospodařit a najdnou to neumí, jen hu.y jsou plné výmluv na 4 hlavní nepřátele socialismu - tzv.klima.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.6.2023 15:38 Reaguje na Jarka O.
...přehrady..
Odpovědět
Pe

Pepa

28.6.2023 15:03
Uvidíme kdo najde odvahu a začne řešit drenáže pod ornou půdou. Čas se pomalu, ale jistě naplňuje...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist