https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-decine-zacaly-prace-na-sanaci-uvolneneho-piskovcoveho-masivu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Děčíně začaly práce na sanaci uvolněného pískovcového masivu

12.2.2018 06:00 | DĚČÍN (ČTK)
Problémy s nestabilními pískovcovými skalami nejsou v Děčíně ničím neobvyklým. V roce 2014 se uvolnil v části Horní Žleb 25 tun vážící balvan, který jen těsně minul jeden dům a skončil na zahradě mateřské školy. / Ilustrační foto Děčína
Problémy s nestabilními pískovcovými skalami nejsou v Děčíně ničím neobvyklým. V roce 2014 se uvolnil v části Horní Žleb 25 tun vážící balvan, který jen těsně minul jeden dům a skončil na zahradě mateřské školy. / Ilustrační foto Děčína
V Děčíně začaly v sobotu práce na sanaci uvolněného pískovcového masivu, který hrozí zřícením. Už v pátek proto muselo město evakuovat dvě desítky lidí ze dvou domů pod skálou. Někteří obyvatelé odešli k příbuzným, někteří využili náhradního ubytování zajištěného magistrátem. Řekla to mluvčí radnice Markéta Lakomá. Práce na zajištění skály by měly být hotové do dvou týdnů. Na prázdné domy dohlíží policie.
 

Nebezpečnou oblast na Pastýřském vrchu obehnala policie už v pátek páskou, v sobotu stav skály na místě prověřoval specialista ze sanační firmy. Pak začala více než desítka lidí ze specializované firmy napínat ocelová lana. Ta vytvoří záchranný plot, který by měl roztříštil masu, pokud by náhodou skutečně spadla. Skála se bude podle Lakomé rozebírat postupně po částech, odlupováním masivu. Horolezeckou technikou pak budou balvany vynášet nahoru. "Zabezpečení skály přijde podle odhadů zhruba na milion korun," dodala mluvčí radnice.

Masiv je součástí Pastýřského vrchu v části Podmokly, což je širší centrum města. Evakuované domy stojí u hlavního silničního tahu na Teplice, který zůstává průjezdný. Ohrožení zjistili odborníci z pravidelného monitoringu a ve čtvrtek upozornili vedení města, že hrozí reálné nebezpečí, že se skála utrhne. "Voda a mráz udělaly své a je to pískovec. Mluvíme asi o 74 kubících, takže je to velký masiv," uvedla děčínská primátorka Marie Blažková (ANO).

Problémy s nestabilními pískovcovými skalami nejsou v Děčíně ničím neobvyklým. V roce 2014 se uvolnil v části Horní Žleb 25 tun vážící balvan, který jen těsně minul jeden dům a skončil na zahradě mateřské školy. Město pak s pomocí státní dotace celé okolí sanovalo a nechalo zde umístit bariéry proti pádům dalších kamenů. Nestabilní bloky nechala radnice odstranit také z oblíbené lezecké stěny v centru.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist