https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-doksech-loni-vytridili-pres-polovinu-odpadu-nadoby-maji-lide-u-svych-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Doksech loni vytřídili přes polovinu odpadu, nádoby mají lidé u svých domů

19.4.2021 01:28 | DOKSY (ČTK)
Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku. Radnice na projekt získala dotaci z Operačního programu Životní prostředí, slibuje si, že obyvatelé budou díky tomu víc třídit a sníží se množství komunálního odpadu. Likvidace směsného komunálního odpadu je pro město nejdražší.
Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku. Radnice na projekt získala dotaci z Operačního programu Životní prostředí, slibuje si, že obyvatelé budou díky tomu víc třídit a sníží se množství komunálního odpadu. Likvidace směsného komunálního odpadu je pro město nejdražší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | doksy.com
Už více než rok zajišťuje radnice v Doksech na Českolipsku svoz a likvidaci komunálního odpadu vlastní firmou. Změna se vyplatila. Vytřídit se za loňský rok podařilo více než polovinu odpadu, lidé totiž mají nádoby na plasty, papír a bioodpad přímo u svých domů. I když v době koronavirové pandemie i v Doksech množství odpadu z domácností vzrostlo zhruba o osm procent, toho směsného, za jehož likvidaci musí město platit, zbylo díky lepšímu třídění o pětinu méně než v roce 2019.
 

"Musím přiznat, že tak výrazné třídění jsme v prvním roce nečekali, v podstatě jsme se dostali z nějakých 34 procent na 52 procent, považujeme to za skvělý výsledek," řekla ČTK starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj). Nakládání s odpady převzalo město loni v únoru, od dubna mohou lidé třídit odpad přímo u svých domů. Díky dotaci pořídila radnice 800 žlutých nádob na plasty, stejný počet modrých na papír a 500 hnědých nádob na bioodpad. Do nádob na plasty mohou lidé dávat také tetrapacky a od Nového roku i kovy.

"Zájem o třídění bioodpadu byl větší, než jsme čekali, a tak jsme museli ještě další nádoby dokoupit. Díky tomu jsme také dospěli k výraznému snížení komunálního odpadu, protože bioodpad je poměrně těžký, a když se likviduje spolu se směsným odpadem, je to samozřejmě drahé," doplnila Burešová. Díky třídění mohou v Doksech a v připojených částech Staré Splavy, Obora, Žďár, Kruh a Zbyny svážet popelnice se směsným odpadem jen jednou za dva týdny.

Spolu s dalšími obcemi v regionu založily Doksy Dobrovolný svazek obcí EKOD s cílem postupně převzít odpadové hospodářství. Doksy s 5200 obyvateli byly prvním městem, kde EKOD svoz odpadu prostřednictvím vlastní firmy EKOD Servis začal zajišťovat. "Hlavním impulzem byla příprava zákona o skládkování, kdy jsme chtěli mít přehled o produkci odpadu, lepší kontrolu a také lepší práci s občany, když budeme sami svážet a vidět, jak třídí," řekla Burešová.

Doksy jsou oblíbenou turistickou oblastí u Máchova jezera. Podle ČSÚ je ve městě oficiálně zhruba 5600 lůžek v hotelech, penzionech a chatách a dalších 780 míst pro stany a karavany, řada lidí ale pronajímá i své soukromé chaty a chalupy. Počet obyvatel ve městě se tak v letní sezoně zvyšuje na více než dvojnásobek a s tím roste i objem odpadu. Z rozpočtu města jde podle Burešové na nakládání s odpady osm milionů korun, z toho jen zhruba 3,3 milionu vybere město na poplatcích. Obyvatelé trvale hlášení ve městě platí za rok 520 korun na osobu, vlastníci rekreačních objektů 1000 korun, ani to ale podle starostky neodpovídá množství odpadu, které v rekreačních domech za rok produkují. Kvůli novele zákona o odpadech připravuje radnice novou vyhlášku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

19.4.2021 06:33
Super. Od roku 2025 budou muset všechny obce a města vytřídit 60 % komunálního odpadu. A přitom je průměr vytříděnoho nějakých 38 %.
Odpovědět
DN

D Nevimjak

19.4.2021 13:10
To je pěkný, škoda že to takhle nefunguje všude. Celkem by se mi i libilo platit za odpad podle toho kolik vytvořím směsnýho, na čtyři igelitky tříděnýho je asi maličkej sáček směsnýho. Ale bydlím ve městě kde by tohoto zneužívali a odpad by vyváželi do lesa. A to se tady dělá i když se tady platí podle trvalého bydliště, a odpad není problem vyhodit do koše. Nebo se zde výlevá olej do trávy, nebo do popelnice na tříděný odpad.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist