https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-drahanovicich-se-kvuli-suchu-nesmi-k-napousteni-bazenu-pouzivat-pitna-voda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Drahanovicích se kvůli suchu nesmí k napouštění bazénů používat pitná voda

2.5.2022 13:48 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Drahanovicích na Olomoucku platí kvůli suchu tříměsíční zákaz používání pitné vody k napouštění bazénů a zalévaní zahrad, aby nebylo ohroženo zásobování obyvatel této obce a místních částí Ludéřov, Střížov, Kníničky a Lhota pod Kosířem. ČTK informaci získala z veřejné vyhlášky, která byla zveřejněna na webu obce.
 

Zákaz používat pitnou vodu k napouštění bazénů a zalévání zahrad obecní úřad zdůvodnil tím, že dlouhodobé sucho způsobilo pokles hladiny spodních vod. Zároveň výrazně vzrostla spotřeba pitné vody z obecního vodovodu. Nedostatek pitné vody nelze kvůli omezené kapacitě vodních zdrojů v okolí Drahanovic nahradit. V době zákazu používání pitné vody k napouštění bazénů a zalévání zahrad si obyvatelé Drahanovic mohou objednat cisternu s vodou.

V Drahanovicích, které mají zhruba 1700 obyvatel, byl podobný zákaz vydán i v předešlých letech. V roce 2019 ale někteří obyvatelé opatření nerespektovali a napustili si bazény na zahradách. Vyčerpali tak vodu z obecního vodojemu a způsobili problémy při zásobování několika stovek obyvatel Ludéřova a Střížova.

V roce 2006 byl v Drahanovicích zprovozněn posilovací vrt a stal se součástí nového vodovodu. Podle tehdejších propočtů měl tento vrt stačit pro dlouhodobé zásobování obyvatel Drahanovic a místních část. Posléze byl zprovozněn ještě jeden vrt. Kvůli dlouhodobému suchu ale hladina spodní vody klesá, takže spotřeba pitné vody musí být regulována.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.5.2022 16:52
Jenom tam ?
Odpovědět
va

vaber

3.5.2022 09:07
dle odborníků meteorologů každý den prší a je deštivo, stačí se podívat na předpověď
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2022 10:32 Reaguje na vaber
Myslíte, že se ti odborníci meteorologové občas podívají z okna, aby věděli, jak je jejich předpověď úspěšná?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist