https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-elektrarne-tisova-zacali-vyrabet-teplo-a-elektrinu-z-biomasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V elektrárně Tisová začali vyrábět teplo a elektřinu z biomasy

24.11.2021 11:18 | TISOVÁ (ČTK)
Foto | Lubor Ferenc / Flickr.com
Až 40 procent uhlí spalovaného ve fluidním kotli Elektrárny Tisová (ETI) na Sokolovsku může už v nadcházejících měsících nahradit biomasa. Její spalování ve zdroji, který zásobuje teplem tisíce domácností v Sokolově a širokém okolí, je dalším krokem skupiny Sokolovská uhelná na cestě k odklonu od spalování uhlí a přechodu na ekologičtější zdroje energie.
 

“Vsázku biomasy jsme zahájili v říjnu a postupně navyšujeme její objem. Zatímco v současné době tvoří zhruba osm procent, její celkové množství lze navýšit až na úroveň 40 procent celkové vsázky,” říká ředitel ETI Pavel Homola. Celkově by tak mohl objem energeticky využívané biomasy dosáhnout až 12.500 tun měsíčně. “Zdrojem biomasy pro naši elektrárnu je především odpad z lesnické produkce a dále pak odpad z průmyslové dřevovýroby. Snažíme se přitom využívat zdroje co nejblíže elektrárně, abychom minimalizovali ekologickou stopu i při dopravě a zároveň tak podpořili rozvoj regionu,” shrnul Homola.

Spalování biomasy je jedním z kroků k dosažení uhlíkové neutrality. “Při hoření biomasy se totiž uvolní pouze tolik oxidu uhličitého, kolik ho rostlina sama spotřebovala při svém růstu. Nedochází tak k zatěžování životního prostředí uvolňováním fosilního CO2 a při cíleném pěstování biomasy je navíc uvolněný objem opět deponován zpět, například do dřevní hmoty,” uvedl Homola. Zatímco dříve se biomasa na celkové produkci elektrické energie v ČR podílela zhruba 2,4 procenta, v budoucnosti by se měl její podíl dále zvyšovat. A to i díky možnosti jejího využití ve fluidních kotlích ETI.

Elektrárna Tisová, která je dceřinou společností Sokolovské uhelné, je nejstarší českou velkokapacitní elektrárnou. Byla vybudována v letech 1954 až 1962 v západní části sokolovské hnědouhelné pánve s cílem využívat právě místní zdroje. Spalování biomasy se v elektrárně Tisová zkoušelo už na počátku tisíciletí. Tehdy se zde experimentálně testovalo například využití pazdeří z konopí nebo energetického šťovíku. Kvůli nedostatku biomasy na trhu se ale od jejího využívání upustilo. V současné době má ETI zajištěný dostatek dodávek jak do konce roku 2021, tak na celý nadcházející rok 2022. V roce 2021 předpokládá využití 25.000 tun biomasy a pro rok 2022 by tento objem mohl dosáhnout až 150.000 tun.

Vedle využití biomasy v ETI ze skupiny Sokolovská uhelná připravuje sesterská skupina SUAS Group rozsáhlou výstavbu fotovoltaických nebo větrných elektráren na plochách zasažených v minulosti těžbou a zpracováním hnědého uhlí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

24.11.2021 17:50
Jsou jedni z prvních, ale mnoho dalších už nebude, zase tak moc biomasy nemáme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.11.2021 09:51 Reaguje na Katka Pazderů
Máte pravdu a jak dlouho ji bude mít i Tisová z "blízkých" zdrojů.
Co je to blízký zdroj? Kanada, Brazílie, Rusko? Po kůrovcové
kalamitě nebude buď co štěpkovat a tak se ekologistům podaří
prosadit další množení kůrovce, či se biomasa se stane dovozovým artiklem? Nějak se ten cíl přece musí splnit?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

25.11.2021 10:52
Snad tam nevozí také slámu a podobně... K tomu mají všude tendenci... a něco se spalovat bude muset, až kůrovcové dřevo (brzy) odezní.
Ono už tady (na Světě) není moc kde co "ekologicky" brát. Prostě už je to teď tak - při velké míře poškození ekosystémů a vysokém počtu obyvatel - že pro co se zdánlivě ekologicky sáhne, nese další negativní důsledky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist