https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ghane-zasadili-pet-milionu-novych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ghaně zasadili pět milionů nových stromů

12.6.2021 01:47 | AKKRA (ČTK)
Ve srovnání se začátkem 20. století, kdy měla Ghana 8,2 milionu hektarů lesů, je jich tam nyní 1,6 milionu. Nejvíce zalesněných ploch ubylo v posledních třiceti letech a smyslem akce je obnovit šest milionů hektarů lesního porostu. Ilustrační foto
Ve srovnání se začátkem 20. století, kdy měla Ghana 8,2 milionu hektarů lesů, je jich tam nyní 1,6 milionu. Nejvíce zalesněných ploch ubylo v posledních třiceti letech a smyslem akce je obnovit šest milionů hektarů lesního porostu. Ilustrační foto
Tisíce lidí v Ghaně zasadily pět milionů stromů. Vládou organizovaná akce zvaná Zelená Ghana se má od nynějška konat pravidelně každý rok. Ve srovnání se začátkem 20. století, kdy měla Ghana 8,2 milionu hektarů lesů, je jich tam nyní 1,6 milionu. Nejvíce zalesněných ploch ubylo v posledních třiceti letech a smyslem akce je obnovit šest milionů hektarů lesního porostu, sdělil ministr ochrany životního prostředí Samuel Abu Jinapor.
 

Ke včerejšímu sázení se připojil i prezident Nana Akufo-Addo, když zasadil strom v zahradě u sídla vlády v Akkře.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) řadí západoafrickou Ghanu k tropickým zemím, v nichž lesy ubývají nejrychleji. Hlavním důvodem je vysušování vlivem klimatických změn, nelegální těžba zlata a kácení stromů používaných k výrobě dřevěného uhlí. Lesy se také ničí, aby se získala půda pro pěstování kakaovníku.

Sazenice stromů dostali vesničané, představitelé veřejné správy i místních úřadů a také školy.

Loni podobnou kampaň obnovy lesů zahájilo sousední Pobřeží slonoviny, kde chtějí mít do roku 2030 lesy na šesti milionech hektarů.

Problém úbytku lesních ploch je globální. V květnu ubylo v brazilské Amazonii ve rovnání s loňským květnem o 41 procent lesů více - vykáceli tam stromy na ploše 1180 kilometrů čtverečních, což je zhruba třetina rozlohy Karlovarsklého kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

12.6.2021 06:58
To, že nějaký papaláš, oblečený v kvádru s kravatou, zasadí v parku jeden stromek, asi těžko bude motivující. Motivující by bylo, kdyby se převlékl do montérek a sázel by ty stromy celý den. A mimochodem, zajímalo by mě, jak bude probíhat následná péče o ty sazenice? A kolik jich bude žít třeba za tři roky?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist