https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hradci-kralove-zacali-se-sekanim-travniku-o-mesic-drive-nez-v-minulosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Hradci Králové začali se sekáním trávníků o měsíc dříve než v minulosti

5.4.2024 00:58 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Hradci Králové začaly městské Technické služby v minulých dnech se sekáním trávníků. Díky rychlému nástupu jara a uspíšené vegetaci se tak stalo přibližně o měsíc dříve než v minulosti. Letos na konci léta Technické služby ukončí na pokusné ploše ve čtvrti Plácky čtyřletý experiment, kterým chtějí najít nejvhodnější postup sekání trávy pro podporu kvetoucích rostlin.
 

"Sekání zahajujeme o několik týdnů dříve. Je to především z důvodu velmi rychlého příchodu jara. V minulých dekádách jsme dokonce začínali běžně sekat až na začátku května," uvedl náměstek ředitele Technických služeb Daniel Jeřábek. Technické služby ve stotisícovém městě pečují asi o 400 hektarů travnatých ploch.

I letos správci hradecké zeleně plánují, že budou častěji využívat mulčování pro větší odolnost trávníku proti suchu a mozaikové sečení k podpoře přírodní rozmanitosti. V městských parcích a na jiných travnících se tak kromě záměrně nesesbírané trávy znovu objeví i travnaté obrazce, které sekáči cíleně vytvářejí tím, že část plochy neposečou.

V budoucnu by mohly sekání trávy ve městě ovlivnit výsledky experimentu na travnaté ploše v Pláckách. Plocha je tam rozdělena na několik pruhů podle způsobu sekání. "V jedné části probíhá ve spolupráci s místními obyvateli dvakrát ročně sečení kosou s následným usušením a shrabáním sena. V dalších dvou provádíme dvakrát ročně sekání s mulčováním bez nebo s následným sběrem trávy. Na poslední části mulčujeme bez sběru čtyřikrát až pětkrát ročně," popsal Jeřábek experiment.

"Z výsledků získáme do budoucna důležité informace, tak abychom případně podpořili výskyt přirozeně kvetoucích rostlin v našem městě," uvedl Jeřábek. S vyhodnocením výzkumu Hradeckým pomůže student vyšší odborné školy Zemědělské akademie a Gymnázia v Hořicích

Náklady Technických služeb na údržbu zeleně v Hradci Králové loni činily zhruba 70 milionů korun. Z toho na péči o trávu šlo 26 milionů korun. Hlavní část ve výši 37 milionů korun šla na péči o stromy, keře a živé ploty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

5.4.2024 10:41
Hurá, bude pomleto. Tráva je nebezpečná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist