V Indii uhynul druhý gepard převezený z Afriky
Indie zahájila převoz gepardů z Afriky v loňském roce ve snaze vrátit tyto kočkovité šelmy zpět do své přírody více než 70 let poté, co tu byly vyhubeny. V březnu uhynula jedna ze samic, která byla v první, osmičlenné skupině gepardů převezených loni v září z Namibie. Gepard, který uhynul nyní, byl přepraven letos v únoru společně s 11 dalšími z Jihoafrické republiky.
Naopak dobrou zprávu zaznamenala správa parku na konci března, kdy se nově usazenému gepardímu páru v národním parku Kuno narodila čtyři mláďata.
Gepard indický se kdysi pohyboval po celém Blízkém východě, Střední Asii a Indii. Nyní se ale vyskytuje pouze v Íránu a je považován za kriticky ohroženou šelmu. Podle odhadu íránských úřadů z roku 2022 v zemi žije 12 jedinců.
Afričtí gepardi se liší od těch, kteří žili v Indii a jejichž poslední jedinec byl zabit v roce 1952. Populace gepardů v Africe je relativně stabilní, proto byl spuštěn "Projekt gepard", který je prvním pokusem přesídlit velké masožravé šelmy z jednoho kontinentu na druhý.
Část odborníků ale projekt kritizuje. Podle nich se afričtí gepardi mohou těžko přizpůsobovat svému novému domovu v Indii a mohli by se střetnout s levharty, kteří tu žijí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Karel Zvářal
24.4.2023 11:50Takto pojatý projekt je určitě lepší než nic, ale šlo by to provést určitě lépe a citlivěji vzhledem k dosaženým cílům. Těmi jsou zachování "původního" exteriéru i lepší odolnosti k místním nemocem. Měli by se k tomu rozhoupat dřív, než bude pozdě...
Karel Zvářal
24.4.2023 12:01Slovan
24.4.2023 19:36Tak trochu si i přeji, aby tento projekt selhal a aby se následně udělalo vše pro záchranu gepardů asijských. Je třeba zbývající kusy z přírody odchytit, odchovat v zajetí mláďata a ty v určitý moment začít vypouštět zpět do divočiny. Tam už mnoho jiných možností není a čas se krátí extrémní rychlostí.
Pepa
24.4.2023 19:48 Reaguje na SlovanSlovan
25.4.2023 13:37 Reaguje na PepaZrovna Indii musíme být vděční za mnohé. Kolik by dnes ve volné přírodě žilo nejenom tygrů bengálských, ale i nosorožců indických, slonů indických, gaurů... nebýt veleúspěšných programů na jejich záchranu právě v Indii? Lev asijský byl na cestě k vyhubení stejně jako lev berberský na severu Afriky. Jeho se však podařilo zachránit a v přírodě jich dnes běhá kolem 700. Jediné co je nyní potřeba udělat je tu populaci dát na více míst. Hlavně kvůli tomu, aby je nevyhubila nějaká nemoc. Kuno byla jedna z oblastí, která byla navrhována. Místo toho se tam ale vypouští afričtí gepardi. A to je špatně. Je to ale jediná věc, kterou si u Indie mohu dovolit kritizovat pokud se bavíme o ochraně přírody.