https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-italskych-alpach-evakuovali-na-70-lidi-kvuli-tajicimu-ledovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V italských Alpách evakuovali na 70 lidí kvůli tajícímu ledovci

6.8.2020 13:50 | ŘÍM (ČTK)
Evropa zaznamenala podle některých glaciologů za posledních pět let nejvyšší úbytek ledovců od 50. let minulého století, kdy se začalo s měřením.
Evropa zaznamenala podle některých glaciologů za posledních pět let nejvyšší úbytek ledovců od 50. let minulého století, kdy se začalo s měřením.
Licence | Volné dílo (public domain)
V italské části alpského údolí Val Ferret evakuovali preventivně asi sedm desítek lidí, včetně 50 turistů, a uzavřeli místní silnici kvůli riziku utržení části ledovce Planpincieux. Informuje o tom agentura ANSA. Evakuaci nařídil starosta obce Courmayeur po středeční schůzce s odborníky, kteří tento tající ledovec na italské straně nejvyššího evropského masivu Mont Blanc dlouhodobě sledují. Podobné opatření přijali v této lokalitě už loni v září.
 

Starosta obce Courmayeur, která má asi 2700 obyvatel, Stefano Miserocchi nařídil evakuaci asi třiceti domů v části údolí kvůli riziku tání ledovce v očekávání vyšších teplot. S evakuací pomáhají policisté, požárníci, lesníci a místní Červený kříž. "Pro místní i turisty najdeme nové ubytování," sdělil Miserocchi ve středu pozdě večer agentuře ANSA.

Už loni v září experti varovali, že z ledovce Planpincieux by se mohlo utrhnout až 250 000 kubických metrů ledu. I tehdy uzavřely tamní úřady až do 13. listopadu část údolí Val Ferret, uvedla ANSA.

Evropa zaznamenala podle některých glaciologů za posledních pět let nejvyšší úbytek ledovců od 50. let minulého století, kdy se začalo s měřením. Podle studie vědců z Erlangensko-norimberské univerzity zveřejněné letos v červnu zmizela z alpských ledovců v důsledku klimatických změn od přelomu milénia přibližně šestina ledu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist