https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jar-zachranuji-kvuli-suchu-jednu-z-nejvetsich-kolonii-plamenaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V JAR zachraňují kvůli suchu jednu z největších kolonií plameňáků Video

5.2.2019 01:00 | PRAHA (ČTK)
Ochránci se snaží pomoci kolonii plameňáků z rezervace poblíž Kimberley. Ilustrační snímek.
Ochránci se snaží pomoci kolonii plameňáků z rezervace poblíž Kimberley. Ilustrační snímek.
Foto | Mark D. Anderson / Wikimedia Commons
V Jihoafrické republice začala záchranná operace, která má ochránit velkou kolonii plameňáků před následky mimořádného sucha. Akce byla narychlo zorganizována na sociálních sítích i ústní cestou. Letadla určená k převozu malých plameňáků platí místní diamantový důl, informovala agentura AP.
 

Ochránci se snaží pomoci kolonii plameňáků z rezervace poblíž Kimberley, které leží v centru Jihoafrické republiky. Tamní nádrž, která je domovem jedné z největších kolonií těchto růžových ptáků, vysychá. Vajíčka ptáků ztrácejí ochrannou chladící vrstvu a vnitřní membrány tvrdnou natolik, že se jimi mláďata s obtížemi proklovávají ven. Ohrožují je predátoři jako psi a jestřábi.

Místo je poseto stovkami těl mrtvých mláďat a je slyšet zoufalé volání ještě živých ptáků uvězněných pod tvrdou skořápkou.

Ochránci přírody spolu s místními a státními organizacemi zorganizovali rychlou záchranu. Místní diamantový důl nabídl, že zaplatí převoz prvních 900 mláďat do Pretorie. Další byla dopravena do Kapského Města a na další místa. Prozatím bylo převezeno 3000 kuřat, ale u nádrže u Kimberley je jich stále až 8000. Jsou naživu, avšak neumí ještě létat. Pokud se bude hladina vody dále snižovat, dospělí ptáci podle ornitologů mláďata opustí, aby se sami zachránili.

V nových domovech na plameňáky čeká speciální strava složená ze sardinek, dětských vloček, vajec, garnátů a vitaminových doplňků. Jsou umístěni do krabic, v nichž jim rodiče simulují péřové prachovky. Kontakt s člověkem je omezen na minimum, aby si ptáci na lidi nezvykali.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist