https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-javornikach-se-narodila-vlcata.poprve-od-devadesatych-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Javorníkách se narodila vlčata. Poprvé od devadesátých let

7.8.2019 13:08 | OLOMOUC (Ekolist.cz)
Vlčata narozená na jaře 2019 na česko-slovenském pomezí.
Vlčata narozená na jaře 2019 na česko-slovenském pomezí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Peter Dregubiak / Šelmy.cz
Malá vlčí smečka, která se na česko-slovenském pomezí v Javorníkách usadila v roce 2018, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Jedná se o vůbec první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti od jejich návratu v devadesátých letech minulého století. Na monitoringu a ochraně rysů, vlků a medvědů v pohraničí spolupracuji Správa CHKO Beskydy, Správa CHKO Kysuce a Hnutí DUHA Olomouc.
 
„Jsme rádi, že se nám po několika desítkách let, kdy se vlci na česko–slovenském pomezí vyskytovali spíše jen přechodně, konečně podařilo potvrdit rozmnožování těchto šelem,“ uvádí Michal Bojda, koordinátor monitoringu velkých šelem pro Hnutí DUHA Olomouc.

Ochranu vlka obecného považují za jednu z priorit i v Chráněné krajinné oblasti Kysuce, kde populace vlka podléhá celoroční ochraně. „CHKO Kysuce dopisem oslovila příslušné lesní úřady, které mají kompetenci usměrňovat činnost uživatelů honiteb v Javorníkách. Cílem je zabezpečit ochranu vlka v Javorníkách nejen ‚na papíře‘, ale i přímo v terénu,” uvedl Peter Drengubiak ze Správy CHKO Kysuce.

Rysice Lucka s kotětem narozeným na jaře 2019 v Javorníkách.
Rysice Lucka s kotětem narozeným na jaře 2019 v Javorníkách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Šelmy.cz

Kromě rozmnožování vlků se podařilo v Beskydech a Javorníkách potvrdit také narození rysích mláďat. Po šesté za sebou se matkou stala devítiletá rysice Draža a poprvé rysice Lucka. Další mláďata má i devítiletá rysice Heřmína, aktuálně sledovaná pomocí GPS telemetrie.

Chráněná krajinná oblast Beskydy je jediným místem v České republice, kde se trvale vyskytují všechny tři druhy velkých šelem.

„Velké šelmy potřebují pro svůj život dostatek životního prostoru a dostatek potravy. Úspěšná reprodukce vlků a rysů v oblasti Javorníků potvrzuje skutečnost, že stavy spárkaté zvěře, jejich přirozené potravy, jsou v současnosti v dané oblasti vysoké,” říkají Marián Slamka a Jozef Bučko z Národného lesnického centra.

Pracovníci v ochraně šelem zároveň upozorňují chovatele, že by měli svá stáda zabezpečit před útoky velkých šelem kvalitním oplocením nebo pořízením pasteveckých psů. „Na přítomnost vlčí rodiny by nyní měli brát zřetel chovatelé hospodářských zvířat na horských samotách a zejména v noci řádně zabezpečovat své ovce, kozy a telata a předcházet tak konfliktním situací,“ upozornila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2019 19:12
Sedm Vlčků v Javorníkách... to asi budou výt s valašským dialektem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist