https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jiznich-cechach-zije-silne-ohrozeny-mlok-skvrnity
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V jižních Čechách žije silně ohrožený mlok skvrnitý

9.9.2018 01:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem.
V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Spolek Náš domov / Calla
V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem. Již v minulosti se objevilo několik pozorování a dokonce i jedna fotografie mloka skvrnitého z údolí Rudolfovského potoka. Odborníky byla však považována za nepravděpodobná, protože v jižních Čechách se mlok téměř nevyskytuje. Letos však mloka v údolí vyfotografovalo nezávisle na sobě několik občanů a dokonce bylo pořízeno i několik videozáznamů. Informují o tom spolek Náš domov a Calla.
 

„Nález mloka v údolí Rudolfovského potoka můžeme považovat za unikátní. Jeho populace si zaslouží naši důslednou ochranu. Jakékoli zásahy v údolí musí být od nynějška posuzovány s ohledem na výskyt mloků,“ říká Jiří Řehounek z Cally.

Jedna z letošních fotografií zobrazuje mloka přejetého na cestě.
Jedna z letošních fotografií zobrazuje mloka přejetého na cestě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Spolek Náš domov / Calla

Mlok skvrnitý je ocasatý obojživelník, který převážně obývá listnaté a smíšené lesy. K rozmnožování využívá pomalu tekoucí potoky, tůně a studánky s čistou vodou. V České republice je řazen mezi silně ohrožené druhy.

Výskyt mloka skvrnitého jen potvrzuje výsledky biologického průzkumu, který v údolí Rudolfovského potoka nedávno odhalil výskyt 38 chráněných a ohrožených druhů (což dnes již není konečné číslo). Údolí je však cenné také jako zachovalá plocha krajinné zeleně na okraji krajské metropole.

„Jedna z letošních fotografií bohužel zobrazuje i mloka přejetého na cestě. Nejen z tohoto důvodu se zasazujeme o ponechání tohoto krásného území v současném stavu. Nová výstavba a s ní spojené zvýšení automobilové dopravy může mít negativní vliv jak na přírodu v údolí, tak i na jeho rekreační funkci,“ dodává Jaroslav Valevský ml. z rudolfovského spolku Náš domov.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist