https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-odchycena-vlcice-musela-byt-utracena-kvuli-podezreni-na-vzteklinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších odchycená vlčice musela být utracena. Kvůli podezření na vzteklinu

25.8.2018 20:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na začátku srpna byla v ovčí ohradě v Krkonoších nalezena mladá vlčice.
Na začátku srpna byla v ovčí ohradě v Krkonoších nalezena mladá vlčice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Dvořák / KRNAP
Na začátku srpna byla v ovčí ohradě v Krkonoších nalezena mladá vlčice. Šelma byla následně z ohrady vypuštěna, ale nepodařilo se ji spojit s její smečkou. Po té vběhla do restaurace hotelu Velveta, kde ji veterinář uspal. Následně byla vlčice převezena do karantény v Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Včera Krkonošský národní park vydal tiskovou zprávu, že vlčice musela být utracena. V její krvi se totiž našly protilátky na vzteklinu.
 

"Výsledky krevních testů z počátku tohoto týdne u vlčice ukázaly přítomnost protilátek na vzteklinu. Museli jsme ve čtvrtek po dohodě s veterináři Safari Parku Dvůr Králové, infektology Fakultní nemocnice Hradec Králové a veterináři Státní veterinární správy přistoupit k utracení zvířete. Vzhledem k závažnosti možného rizika nebylo možno postupovat jinak," stojí v tiskové zprávě Krkonošského národního parku Následné testy podezření na vzteklinu se nepotvrdily.

Vlčice byla nalezena v pátek 3. srpna ráno v elektrickým ohradníkem obehnané ohradě s ovcemi na Vrchlabsku, kam pravděpodobně sledovala jinou skupinku vlků, která předchozí noc strhla čtyři ovce.

Vlčice jevila známky frustrace a stresu, který bylo možné přičítat asi třicetihodinovému nedobrovolnému pobytu v zajetí a její neschopností přijímat potravu a tekutiny - zřejmě po zásahu elektřinou do mordy. Vlčice byla vypuštěna zpět do volné přírody, nicméně další dva dny se pohybovala v bezprostřední blízkosti lidských obydlí, až nakonec v pondělí 6. srpna vnikla přímo do jednoho z objektů, kde byla nakonec za pomoci veterinářů uspána a odchycena.

V karanténě Safari Parku Dvůr Králové poté dostala potravu a byla podrobena potřebným vyšetřením a testům. Přestože se její zdravotní stav v prvních dnech postupně zlepšoval, krevní testy na psinku vyšly negativně a ani vnější známky vztekliny zvíře neprojevovalo, poslední vzteklinové testy z počátku tohoto týdne ukázaly zvýšenou hladinu protilátek v krvi.

V posledních dnech navíc veterináři zaznamenali sníženou schopnost reagovat na zvukové podněty, tedy oslabování sluchu, což může být rovněž jedním z vnějších příznaků vztekliny. "Po konzultacích s veterináři i odborníky na infekční onemocnění jsme museli nakonec přistoupit k rozhodnutí zvíře utratit. Následné testy na mozkové tkáni zvířete nakonec přítomnost viru vztekliny vyloučily. Možným zdrojem protilátek v těle vlčice se nadále zabýváme," uvádí Radek Drahný, tiskový mluvčí Krkonošského národního parku.

Výsledky genetické analýzy ukázaly, že se skutečně jednalo o samici čistokrevného vlka. Testy vyvrátily podezření, že šlo o křížence vlka a psa.

"V souvislosti s probíhajícím návratem velkých šelem do české a tedy i krkonošské přírody připomínáme, že divoké šelmy se obvykle chovají velmi plaše a lidem se vyhýbají," říká Drahný. "V případě, že byste se v přírodě setkali se šelmou, která se chová odlišně, tedy bez projevů plachosti, kontaktujte preventivně Správu KRNAP na pohotovostním telefonním čísle 737 211 113."


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

28.8.2018 09:06
Nejjednodušší řešení. Proč ji držet pár týdnů v karanténě a mít s tím starosti.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

28.8.2018 13:50 Reaguje na Josef Mozek
Kam by jste dal do karantény lidi kteří s ní přišli do kontaktu ?
Odpovědět
J

Josef Mozek

28.8.2018 14:32 Reaguje na Leon Zumr
Lidi do karantény nemusí, jednak nebyli pokousáni a hlavně vlčice měla protilátky proti vzteklině a ne virus vztekliny. Stačilo ji ponechat několik dní a zatím udělat potřebné rozbory. Ovšem nejjednodušší bylo vlčici utratit, odpadla tím starost, co s ní dál. Vymyslet pár důvodů pro veřejnost nezabere tolik času, však ti hňupi zbaští cokoliv. Další skvělá akce "ochránců přírody".
Odpovědět
Hu

Hunter

28.8.2018 14:38 Reaguje na Josef Mozek
Možná by bylo dobře vědět, že jediný spolehlivý způsob diagnostikování vztekliny je vyšetření mozkové tkáně. To bez utracení nelze. Ve stejnou dobu lékaři sledovali dvě osoby, které přišly do kontaktu se slinami této vlčice, která mohla mít vzteklinu. Příliš velké riziko a ohrožení života lidí-
Odpovědět
Hu

Hunter

28.8.2018 12:58
Prohlášení ČMMJ, z. s. k vlčici odchycené v Krkonoších
Praha 28.8.2018
Dne 3. srpna byla objevena vyděšená mladá vlčice v ohradě s ovcemi v Krkonoších. Vlčici s podivným chováním se podařilo z ohrady vypustit. Nicméně za několik dní poté usmrtila malého psíka, kterého jeho majitelka vybojovala od vlčice zpět už mrtvého a následně vběhla do hotelu, kde musela být uspána a převezena do ZOO. Zde byla podrobena zdravotním testům a byla u ní zjištěna přítomnost protilátek na vzteklinu. Kvůli podezření tak závažného onemocnění byla utracena a vyšetřena. Naštěstí vlčice vzteklinou netrpěla a podezření se nepotvrdilo. Jedinou možnou cestou, kde mohla vlčice tyto látky získat tak zůstává vakcinace. Jednou z možností je možná plošná orální vakcinace lišek a ostatních šelem proti vzteklině, která se ovšem od roku 2011 v České republice neprovádí (nicméně v některých oblastech Polska ano), a nebo druhá možnost, že vlčice byla standardně očkována, tzn. že byla již předtím držena v zajetí, a že pochází z umělého chovu. Tuto variantu podporuje i chování vlčice, kdy zvíře nebylo výrazně plaché, v zajetí nevykazovalo vysokou míru stresu a bylo značně vyhublé, tzn. že ve volnosti si nedokázalo obstarat potravu. Tuto variantu již připouštějí i jiní experti. O nelegálním vypouštění vlků se hovoří již několik let a zprávy o krotkých, nebo málo plaších jedincích vlků, se objevují poměrně často. Až dosud nám ovšem kompetentní orgány (MŽP, AOPK ) tvrdí, že vypouštění odchovaných vlků u nás neexistuje, že se vždy jednalo o divoké vlky a takové jejich chování je běžné. Podle našeho názoru rozhodně běžné není! Před krkonošskou vlčicí došlo k útoku vlka na několik osob v sousedním Polsku, který byl podle všeho také nelegálně vypuštěn. A právě nebezpečí těchto jedinců je zřejmé. Jedná se o jedince částečně socializované s malou schopností obstarání přirozené potravy, kteří v krajních případech mohou napadnout, poranit nebo také usmrtit člověka! Vzhledem k tomu, že je vlk zákonem zvláště chráněným živočichem, měl by jeho chov být pod přísným dohledem. A jak ukázaly poslední kauzy mapující chov tygrů, lvů a jejich nelegální usmrcování, ne vždy tomu tak skutečně je. Zcela
zásadním problémem je, že kompetentní orgány tomuto nikdy nevěnovaly dostatek pozornosti.
Vyzýváme odpovědné orgány, aby vypracovaly odpovídající legislativní opatření, která se zaměří na evidenci a kontrolu všech chovaných vlků v ČR, označení chovaných jedinců, zdokumentování jejich původu podle zákona, evidenci jejich prodeje a rozmnožování. Je bezpodmínečně nutné vést evidenci každého vlka chovaného v zajetí v ČR od narození až do doby jeho skonu.
www.cmmj.cz
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist