https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-omezeni-kvuli-sberacum-boruvek-nebude-ani-letos
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších omezení kvůli sběračům borůvek nebude ani letos

25.7.2019 00:18 | VRCHLABÍ (ČTK)
Omezení vstupu do některých oblastí Krkonoš kvůli sběračům borůvek letos nebude. / Ilustrační foto
Omezení vstupu do některých oblastí Krkonoš kvůli sběračům borůvek letos nebude. / Ilustrační foto
Foto | Mayu P. / Flickr
Omezení vstupu do některých oblastí Krkonoš kvůli sběračům borůvek letos nebude. Není nutné, protože masivní nájezdy sběračů borůvek v posledních letech pominuly. Včera to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Omezení správa parku nezavedla už loni. V předchozích letech platilo vždy přibližně od poloviny července do poloviny října.
 

"Počet přestupků se blížil nule, opatření už není potřeba. Lidé, kteří borůvky chtějí sbírat, si za ty roky našli místa, kde je to legální. Pominuly i nájezdy sběračů borůvek z Polska," řekl Drahný. Například v roce 2007 bylo zahájeno v souvislosti se sběrem borůvek v zakázaných lokalitách více než 90 správních řízení, předloni už jen čtyři.

Legálně mohou lidé borůvky sbírat v oblastech, které nejsou v režimu nejpřísněji chráněné první zóny KRNAP. V první zóně je možný pohyb jen po značených turistických stezkách. Sbírat borůvky bez omezení tak mohou lidé například na hoře Světlá, na Pomezním nebo Lesním hřebeni. Turisté ale dál nesmějí do vzácných lokalit na hřebenech Krkonoš, jako jsou například Labská louka, Úpské rašeliniště, Studniční a Luční hora nebo také Kotel, Labský důl či většina Obřího dolu. "Strážci KRNAP tyto lokality i nadále monitorují a případné přestupky budou okamžitě řešit," řekl Drahný.

Správa národního parku omezení vstupu v minulých letech vydávala proto, že profesionální sběrači borůvek nešetrným sběrem masivně ničili porosty a rušili klid zvěře. Omezení vstupu se každoročně týkalo asi desetiny rozlohy národního parku. Vedle nejcennějších lokalit do zakázané oblasti patřila i druhá zóna parku a malá část třetí zóny, kde je normálně volný pohyb mimo cesty povolen.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

26.7.2019 13:11
Jsem toho názoru, že svoje udělala i narůstající nabídka pěstovaných borůvek (zejména amerických druhů), která stlačila cenu trhaných tak, že se prostě nevyplatí riskovat pokutu.
Čili zase platí, že nejlepší ochranou přírody jsou spontánní ekonomické procesy, do nichž pracka pologramotného a zkorumpovaného úředního "ochránce přírody" nezasahuje.

MMCH na zahradě mám "jarní borůvky" (Lonicera kamtschatica), "kanadskou borůvku" (Vaccinium corymbosum) a "indiánské borůvky" (rod Amelancher). Začínají plodit a za pár let opravdu nebudu potřebovat borůvky kupovat.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist