https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-padaly-behem-leta-rekordy-snezku-navstivilo-i-pres-10-000-lidi-denne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších padaly během léta rekordy, Sněžku navštívilo i přes 10 000 lidí denně

21.9.2020 13:07 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
KRNAP patří mezi turisticky nejzatíženější národní parky v Evropě a jeho návštěvnost roste. V roce 2018 park a jeho ochranné pásmo navštívilo 3,78 milionu lidí, kteří tam strávili 11,8 milionu dní.
KRNAP patří mezi turisticky nejzatíženější národní parky v Evropě a jeho návštěvnost roste. V roce 2018 park a jeho ochranné pásmo navštívilo 3,78 milionu lidí, kteří tam strávili 11,8 milionu dní.
Licence | Volné dílo (public domain)
Krkonošský národní park (KRNAP) v letních měsících zaznamenal v meziročním srovnání nadprůměrnou a místy až rekordní návštěvnost. Největší zájem byl od začátku července do poloviny září o hlavní turistické cíle. Na Sněžce Správa KRNAP zaznamenala dokonce nejvyšší dosavadní denní návštěvnost, a to více než 10 000 lidí. I v Krkonoších se potvrdil celostátní trend, kdy Češi dali letos kvůli koronaviru přednost dovolené v tuzemsku.
 

"Na meziročním srovnání návštěvnosti na konkrétních místech lze vypozorovat, že začátek letní sezony, tedy červen, byl slabší než v minulých dvou letech. Zde lze vydedukovat doznívající obavy veřejnosti z předešlých měsíců karantény a zároveň fakt, že do 13. června byla uzavřená polsko-česká hranice," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa KRNAP výrazné zvýšení návštěvnosti zaznamenala v červenci, a to především u hlavních turistických cílů, jakými jsou Sněžka, pramen Labe nebo i některá místa na krkonošských hřebenech. "Tyto lokality zaznamenávaly svoje návštěvnické rekordy. V srpnu se pak Sněžka dostává do měsíčního průměru posledních sezon, ale je patrné zvýšení návštěvnosti lokalit v západních Krkonoších," uvedl Drahný.

Zajímavé údaje poskytly sčítače instalované na přístupových cestách na Sněžku. Například jen po Řetězové cestě, červeně značné turistické trase, na Sněžku vystoupalo i více než 5000 lidí denně, třeba 12. června to bylo 5195 lidí.

"Celkem v pěti letošních dnech to bylo více než 4000 osob jen na této jedné cestě. Pokud sečteme všechny přístupové cesty na Sněžku, maxima bylo dosaženo 12. září 2020, kdy sčítače zaregistrovaly 9400 osob. K tomu je třeba připočíst lanovku na Sněžku, jejíž kapacita může být až 2500 osob denně. Absolutní návštěvnost vrcholu Sněžky tedy může reálně být více než 10 000 osob," uvedl Drahný.

Sčítače měří návštěvnost nejvyšší české hory přes deset let. Zvláště na Sněžce se do návštěvnosti projeví faktor počasí. Pokud počasí neláká k výletům, návštěvnost klesá často i na méně než deset procent běžných denní průměrů.

Správa KRNAP přijala v uplynulé letní sezoně několik opatření, aby se zabránilo ničení cenných ekosystémů. Například v Obřím sedle a na vrcholu Sněžky instalovala sítě oddělující návštěvnický prostor od míst, kde nemají turisté co dělat. Správa KRNAP na Sněžce také posílila strážní službu.

"Při ohlédnutí za uplynulou letní sezonou lze konstatovat, že i přes zvýšenou návštěvnost některých partií Krkonoš se množství návštěvníků právě díky celé sérii přijatých opatření podařilo zvládnout," dodal Drahný.

Správa KRNAP k monitoringu návštěvnosti zejména hřebenových partií Krkonoš používá automatické sčítače. Ke sledování pohybu pěších turistů používá pyroelektrické senzory, to znamená technologii založenou na záznamu skokové změny teploty, kterou vyvolá průchod návštěvníka. Celkem je na celém území KRNAP rozmístěno 27 sčítačů Eco-counter.

KRNAP patří mezi turisticky nejzatíženější národní parky v Evropě a jeho návštěvnost roste. V roce 2018 park a jeho ochranné pásmo navštívilo 3,78 milionu lidí, kteří tam strávili 11,8 milionu dní.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

21.9.2020 14:43
Takto masový turismus akorát podobná extra přetížená místa zničit a počet návštěvníků se musí regulovat v zájmu ochrany. Tady jiná možnost už není.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2020 15:03 Reaguje na Slovan
A proto postavíme na Králickém Sněžníku rozhlednu.
O ochraně přírody se pouze mluví, ale jak se naskytne šikovný developerský záměr s požehnáním úřadů všeho druhu se prosadí příroda nepříroda.
Odpovědět
Sl

Slovan

21.9.2020 15:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
To máte pravdu. Bohužel. Králický Sněžník to řádně schytá a bylo by dobré, pokud by se tomu nějak zabránilo...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

21.9.2020 17:37 Reaguje na Slovan
To ovšem v licoměrném právnickém státě je nereálné. Vždy se najde právní(-nický) důvod, proč nelze developerům v jejich obecně škodlivých činnostech a záměrech zabránit. Oni totiž platí v hotovosti. Tedy spíše uplácejí ...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2020 18:54
Petice proti stavbě rozhledny na Králickém Sněžníku .

Chci vás požádat, abyste se připojili, popřípadě poslali odkaz vašim známým s prosbou o podporu.

https://www.petycjeonline.com/snieznik_bez_wiezy?fbclid=IwAR1n-6GIdtIvkC0xgA3saZrUrNdr6vLoNSU2ZZ85ua9M2fEt4WkraL7_N0Y
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist