https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-pribyva-prestupku-stoupa-ale-i-jejich-vymahatelnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších přibývá přestupků, stoupá ale i jejich vymahatelnost

10.3.2021 10:37 | VRCHLABÍ (ČTK)
Čtyři terénní motocykly na pásech loňskou zimní sezónu v Krkonoších.
Čtyři terénní motocykly na pásech loňskou zimní sezónu v Krkonoších.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
V Krkonoších přibývá přestupků porušování pohybu v klidových územích národního parku a přestupků proti návštěvnímu řádu chráněného území. Počet pokut uložených na místě stoupá. Přibývá také přestupků, které se daří vyřešit. Strážci parku loni uložili 65 pokut v celkové výši 80 600 korun a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1,3 milionu korun. ČTK to dnes sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).
 

Pravomocné jsou už také postihy čtyř motocyklistů, kteří 1. dubna 2020 jezdili na terénních motocyklech s pásy po zasněžených Krkonoších včetně nejcennějších partií národního parku, například Krakonošovy zahrádky pod Studničnou horou. Od Správy KRNAP každý z nich dostal nevyšší možnou sankci 100 000 korun. Podle mluvčího Správy KRNAP Radka Drahného jde na území KRNAP o bezprecedentní incident.

"Nyní jsou tato rozhodnutí pravomocná a dvě pokuty již byly zaplaceny. Jedna nezaplacená pokuta byla předána k vymáhání Celnímu správě a poslední pokuta by měla být zaplacena do poloviny března," uvedl Drahný.

Také po konci minulé zimní sezony strážci v Krkonoších zaznamenali spanilé jízdy terénních motocyklů, nelegální vjezdy motorových vozidel a vstupy turistů do volného terénu v klidovém území KRNAP.

"Správa KRNAP toto porušování zákona o ochraně přírody a krajiny řeší prostřednictvím strážců přímo na místě uložením pokuty nebo zahájením správního řízení. Chytit jejich řidiče není snadné, ale ani oni se loni nevyhnuli trestu. V pěti případech naši právníci uložili pokutu 15.000 korun," uvedl Drahný.

Strážci v Krkonoších se stále častěji potýkají také s nepovolenými vstupy do volného terénu v klidovém území KRNAP, ať již jde o skialpinisty, freeridisty nebo takzvané selfíčkáře. Pokuta za porušení tohoto omezení může v závislosti na lokalitě a závažnosti přestupku dosáhnout výše 100.000 korun. Za loňský rok Správa KRNAP obeslala příkazem k uhrazení pokuty ve výši 10.000 korun dvě desítky lyžařů.

"Množství přestupků, které naši strážci v terénu musejí řešit, je obludné. Počet na místě uložených pokut stoupá. Situace je bohužel horší a horší," uvedl Drahný.

Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Polovina jde obci, na jejímž katastru se přestupek stal, přičemž obec jej musí použít na zlepšení kvality života v obci. Druhá polovina jde Státnímu fondu životního prostředí, který zajišťuje financování projektů, jako například Zelená úsporám či Dešťovka, uvedli zástupci Správy KRNAP.

Návštěvnost Krkonoš je v posledních letech enormní, například v loňské letní sezoně byla druhá nejvyšší za posledních devět let. Nadprůměrná byla i přesto, že turistický ruch byl po významnou část loňského roku omezen restrikcemi kvůli epidemii koronaviru. Růst návštěvnosti vyplývá z dat automatických sčítačů turistů, kterými Správa Krkonošského národního parku od roku 2012 vždy od května do října monitoruje návštěvnost hor.

KRNAP vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.3.2021 17:08
Zřejmě by si ochránci NP měli zajed na studijní pobyt do USA, či jinde po světě, aby se poučili, jak se kde zachází s nedisciplinovanými návštěvníky. A některé poznatky zavést v ČR.
Odpovědět
AM

Anežka M

11.3.2021 09:20 Reaguje na smějící se bestie
Ochránci NP mají pravomoce, jaké mají, tj. dost omezené. Jestli by se někdo měl poučovat, stydět a šoupat nohama, je to PČR. Její práce v oblasti postihování přestupků proti ŽP je zoufale laxní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist