https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-roste-pocet-cyklistu-a-lidi-na-kolobezkach-mezi-navstevniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších roste mezi návštěvníky počet cyklistů a lidí na koloběžkách

2.3.2021 10:50 | VRCHLABÍ (Ekolist.cz)
Krkonoše trpí tzv. overtourismem. Tlak na tak malé pohoří je enormní a neklesá, ba naopak stoupá.
Krkonoše trpí tzv. overtourismem. Tlak na tak malé pohoří je enormní a neklesá, ba naopak stoupá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jakub Kašpar / Archiv a Facebook Správy KRNAP
Turistická sezona 2020 byla nejen v Krkonoších zásadně poznamenána především situací vzniklou vlivem nákazy COVID-19 a s ní souvisejícími protiepidemickými opatřeními. Na základě dat ze sčítačů, které máme k dispozici, lze ale konstatovat, že i přes všechna omezení byla celková návštěvnost druhá nejvyšší za posledních devět let. Patrný je výrazně rostoucí trend návštěvnosti cyklistů, resp. uživatelů koloběžek a to zejména ve vrcholové části Krkonoš. Zřetelnéje i prodlužování denní aktivity návštěvníků vrcholových partií Krkonoš a to jak během dne, tak zvláště během nočních hodin.
 
Správa KRNAP od roku 2012 monitoruje průchody či průjezdy na klíčových místech pomocí 27 stacionárních automatických sčítačů, jež obousměrně detekují pohyby osob, cyklistů (koloběžek) a automobilů. Sčítače jsou umístěny tak, aby pokryly většinu hlavních turistických tras ve vrcholových, turisticky nejatraktivnějších a zároveň nejzranitelnějších partiích nebo hlavní a vybrané přístupové komunikace do národního parku pro automobilovou dopravu.

Loňskou turistickou sezonu poznamenal nejenom covid, ale také meteorologické podmínky, kdy oproti předchozím rokům můžeme rok 2020 považovat za srážkově nadprůměrný a zároveň teplotně mírně podprůměrný.

V letních měsících strážci využívají ke strážní službě i koně.
V letních měsících strážci využívají ke strážní službě i koně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Data ze sčítačů odhalují zajímavé trendy:

1) Roste množství průjezdů kol ve sledovaných úsecích. Nejvyšší meziroční nárůst průjezdů cyklistů byl pozorován na profilu U Čtyř pánů (více než 30% nárůst intenzity) a na trase mezi Výrovkou a Luční boudou.

Nejvyšší meziroční nárůst průjezdů cyklistů byl pozorován na profilu U Čtyř pánů (více než 30% nárůst intenzity) a na trase mezi Výrovkou a Luční boudou.
Nejvyšší meziroční nárůst průjezdů cyklistů byl pozorován na profilu U Čtyř pánů (více než 30% nárůst intenzity) a na trase mezi Výrovkou a Luční boudou.
Zdroj | Správa KRNAP

2) Ve vztahu k intenzitě automobilové dopravy jsme zaznamenali na většině měřených profilů stagnaci nebo pokles. Pozitivní informací je zejména skutečnost, že počty průjezdů ve vrcholových a nejcennějších partiích hor nerostou.

Nejvyšší nárůst intenzity dopravy, která je jasně spojená s cestovním ruchem, byl zaznamenán na silnici Špindlerův Mlýn–Špindlerova bouda. Na této komunikaci byla od 1. července 2020 zrušena podmínka vjezdu s platným povolením Správy KRNAP, což se samozřejmě promítlo do počtu průjezdů. V červenci se jednalo o 35% meziroční nárůst, v srpnu zde intenzita dopravy rostla meziročně dokonce o 40 %.

3) Protiepidemická opatření (omezení služeb, pohyb osob a uzavření hraničních turistických cest) znamenala výrazný pokles návštěvnosti během začátku letní sezony 2020 (květen–červen) a zároveň během jejího konce (říjen).

Naopak k značnému růstu návštěvnosti jak v měsíčním, tak i meziročním srovnání dochází během července. Velmi vysoké hodnoty průchodů turistů byly detekovány během prvního červencového víkendu, který byl prodloužen volnými dny státních svátků. Maximální hodnoty byly zaznamenány během soboty 4. 7. Druhým nejnavštěvovanějším dnem období letních prázdnin byla trochu překvapivě středa 5. 8., které předcházely dva srážkově vydatné dny s nejnižší letní návštěvností. Velmi vysoká návštěvnost rovněž připadala na druhou (12. 9.) a třetí (19. 9.) zářijovou sobotu.

Roční struktura turistické intenzity v roce 2019 a 2020 (květen–říjen)
Roční struktura turistické intenzity v roce 2019 a 2020 (květen–říjen)
Zdroj | Správa KRNAP

4) Během sezony 2020 jsme na řadě profilů zaregistrovali historická maxima průchodů. Pravděpodobně historicky maximálních hodnot dosahovala i návštěvnost vrcholu a celého masivu Sněžky.

Na základě měřených profilů na české i polské straně Sněžky dosahoval počet pěších turistů ve výše uvedených dnech, kteří směřovali na vrchol masivu, až 8 000–9 000. Počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou – Sněžka (s denní kapacitou až 2 500 osob) v tomto počtu nejsou zahrnuty.

5) Na první pohled v terénu méně patrné, avšak neméně významné charakteristiky uplynulé návštěvnické sezony se týkaly tzv. denních rytmů, tedy denních pohybů návštěvníků. Kromě koncentrace nejvyšších hodnot návštěvnosti do letních měsíců (červenec, srpen) docházelo i k stírání rozdílů míry návštěvnosti mezi víkendovými (volnými) dny a ostatními dny v týdnu.

6) Zřetelné je i prodlužování denní aktivity návštěvníků vrcholových partií Krkonoš a to jak během dne, kdy se průměrné maximální hodnoty průchodů posouvají do pozdnějších odpoledních, či brzkých dopoledních hodin, tak zvláště během nočních hodin.

Jako typický příklad lze uvést stále oblíbenější výstupy na Sněžku za východem slunce. Během letních prázdnin (červenec a srpen) v uplynulém roce vystoupalo během nočních hodin (22.00–06.00) na vrchol Sněžky celkem 7 105 osob, tedy v průměru 115 lidí denně.

Správa KRNAP od roku 2012 monitoruje průchody či průjezdy na klíčových místech pomocí 27 stacionárních automatických sčítačů, jež obousměrně detekují pohyby osob, cyklistů (koloběžek) a automobilů.
Správa KRNAP od roku 2012 monitoruje průchody či průjezdy na klíčových místech pomocí 27 stacionárních automatických sčítačů, jež obousměrně detekují pohyby osob, cyklistů (koloběžek) a automobilů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa KRNAP

Krkonoše trpí tzv. overtourismem. Tlak na tak malé pohoří je enormní a neklesá, ba naopak stoupá. Krkonoše nabízejí velmi hustou síť turistických tras (bezmála 800 km) i cyklotras (více než 400 km). Tato hustá pavučina cest znamená, že především krkonošská fauna nemá příliš volného prostoru, kde se může skrýt před stresem či nerušeně rozmnožovat a pečovat o potomstvo. Porušování pravidla zákazu vstupu mimo značené cesty v klidových územích národního parku navíc vede k další ztrátě takových míst pro živočichy Krkonoš a na nejnavštěvovanějších částech extrémně citlivé krkonošské tundry i k destrukci vegetace sešlapem velkými počty nedisciplinovaných nebo pravidla neznajících návštěvníků.

Přírodě neprospívá ani to, že přichází, především v oblasti Sněžky a přístupových tras na nejvyšší vrchol, o klid i v nočních hodinách. Správa KRNAP proto musí nadále hledat další možnosti posílení strážní služby a v nejcitlivějších lokalitách cesty, jak v rámci možností návštěvnost usměrňovat.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.3.2021 11:32
Lunapark na pochodu. Pokud chtějí udržet NP, nutno zvednout ceny, za vstup do něho !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2021 12:20
To nejsou Krkonoše, to jsou Lurdy !!!
Přesně tak by se to dělat nemělo, to je pro masňáky , a proti přírodě.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.3.2021 16:18
Líbí se mi osedlaný čtyřnohý dopravní prostředek využívaný některými strážci při jejich strážní službě. Umožňuje dobrou mobilitu i mimo cesty a bystrozorové z něho mají dobrý výhled.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.3.2021 09:51 Reaguje na Majka Kletečková
Navíc je plně ekologický, protože jeho "emise" podporují růst místní vegetace. -)))
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.3.2021 18:05
ony jsou ty Napy a chákáóčka v trošku schizofrenní situaci, zároveň chrání a zároveň propagují, hudrání na návštěvnost v situaci kdy vydávají propagační brožury (a zrovna krnap vydává obzvláště krásné brožury, sbírám si je do šanonu, a pěkný časopis, ostatně, jsem předplatitelem) je trochu úsměvné.
Odpovědět

Jirka Černý

3.3.2021 05:24 Reaguje na Lukas B.
Ano, protože chránit přírodu a zároveň provozovat zlatý důl se dost tluče.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.3.2021 18:23
A co se jako čeká, když se neustále budují nová ubytovací zařízení a nové turistické atrakce? Ty hory mají vše pro každou generaci - pro rodiny s dětmi, pro důchodce i pro mladé. Mají kvalitu ubytování takovou, kterou u nás jinde nenajdete a k tomu místa, která jsou celorepublikově známá a která se mi někdy zdá, že chce vidět každý za každou cenu. Každý si tam prostě najde tu "svou" atrakci. V zemi turistů je to tak trochu vražedná kombinace. Nicméně co mě uklidňuje je ten fakt, že i v Krkonoších je to úplně stejné jako v jiných, podle celkového počtu návštěvníků, přeplněných rezervacích - tedy spoustu lidí potkáte na těch známých místech a v turistických střediscích... kousek dál je ale klid. Ostatně jsou tam "jen" lesy nebo horské louky.

Znáte Horseshoe Bend v Arizoně? Pokud se dnes podíváte na návštěvnost, zjistíte, že za rok ho navštíví cca. 2 miliony lidí. No řekli byste, že před 10 lety to bylo 100 000? Šílený.

Krkonoše mají stále své kouzlo, jen je třeba ho aktivně vyhledávat. Protože jen tehdy člověk pozná o čem skutečně Krkonoše jsou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.3.2021 19:35 Reaguje na Slovan
Ještě však chybí komentář/informace o tom, jak se tam ti návštěvníci chovají, jaké pravomoce mají ochránci parku/případně jaké dávají pokuty.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.3.2021 19:42 Reaguje na smějící se bestie
já to melduju furt, důsledné "by fair means". odstavné parkoviště u vrchlabského a jilemnického kruháku, žádný autobus, žádné lanovky, a vstup bez omezení.
Odpovědět
JM

Joska Malý

4.3.2021 08:42
Což takhle omezit ta všechny elektroudělátka? Na horu jen za své. Bohužel se to neděje jen tam, ale ještě před coronou jsem potkával spousty elektrocyklistů, tam kde dřív lidí moc nebývalo.
A upřímně doufám, že se brzy otevřou obchoďáky, místa, kde běžně nikdy moc lidí nebylo se stala velmi navštěvovanými. Doufám, že je to jen tou koronou.
Žel v poslední době jsou velmi populární různé pořady s typy na výlety a to má bohužel také svůj vliv.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist