https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-rozsiri-zabrany-proti-neukaznenym-turistum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších rozšíří zábrany proti neukázněným turistům

31.7.2020 12:02 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
V Obřím sedle přibude asi 300 metrů sítě. "Tam, kam jsme ji dali, to zafungovalo. Lidé se ale přesunuli do trojúhelníků mezi cestou z Obřího dolu a dlážděnou cestou na Sněžku," říká Drahný. Průměrná denní návštěvnost vrcholu Sněžky dosahuje 5000 lidí, hlavně o víkendech, když je pěkně, až dvojnásobek.
V Obřím sedle přibude asi 300 metrů sítě. "Tam, kam jsme ji dali, to zafungovalo. Lidé se ale přesunuli do trojúhelníků mezi cestou z Obřího dolu a dlážděnou cestou na Sněžku," říká Drahný. Průměrná denní návštěvnost vrcholu Sněžky dosahuje 5000 lidí, hlavně o víkendech, když je pěkně, až dvojnásobek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radek Drahný / Archiv a Facebook Správy KRNAP
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) v sobotu 1. srpna rozšíří na Sněžce a u Slezského domu v Obřím sedle zábrany proti neukázněným turistům. Krkonoše letos v létě zažívají extrémní nápor návštěvníků, jen na Sněžce se jich denně vystřídají tisíce. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Ochranná síť odděluje návštěvnický prostor v obou lokalitách od míst, kde nemají turisté co dělat, od poloviny června.
 

"Situace na Sněžce a v jejím blízkém okolí se poté výrazně zlepšila. Přestože opatření, která jsme letos zavedli, fungují, musíme je dál rozšířit. Lidí je tolik, že hledají další místa, kam vstoupit," řekl ČTK Drahný.

Na východním úbočí Sněžky, kde sítě nyní končí, je asi 50 metrů dlouhý nechráněný úsek. Dalším místem na Sněžce, kde zabrána přibude, je zatáčka pod vrcholem na české straně hory, kde si lidé zkracují cestu volným terénem. "Někteří lidé mají pocit, že v okamžiku, kdy skončí zábrana, si mohou dovolit úplně všechno. Nedochází jim, že jsou v klidovém území, kde nesmí vstupovat do volného terénu," řekl ČTK Drahný.

Je to reakce na dlouhodobé nerespektování zákazu vstupu lidí na cenné alpínské trávníky a skály a na zvyšující se návštěvnost nejvyšší české hory. Vrchol Sněžky patří k tomu nejcennějšímu, co příroda v Krkonoších nabízí.

V Obřím sedle přibude asi 300 metrů sítě. "Tam, kam jsme ji dali, to zafungovalo. Lidé se ale přesunuli do trojúhelníků mezi cestou z Obřího dolu a dlážděnou cestou na Sněžku. Je to alpínský trávník a hnízdiště vzácných druhů ptáků. Celý prostor musíme oplotit, aby se lidé drželi tam, kde mají," řekl ČTK Drahný.

Síť se na zimu bude sbalovat, když je sníh, poničení přírody nehrozí. Nejde o jediné opatření na ochranu tamní přírody. "V okamžiku, kdy někdo zákazy vstupu nebude respektovat, budeme rozdávat pokuty. Od prevence přecházíme k represi. Dosud jsme přestupky řešili domluvou, nyní už není důvod tolerovat porušování zákazu vstupu do volného terénu v klidovém území," řekl ČTK Drahný. Na místě mohou neukáznění návštěvníci hor dostat pokutu až 10 000 korun.

Průměrná denní návštěvnost vrcholu Sněžky dosahuje 5000 lidí, hlavně o víkendech, když je pěkně, až dvojnásobek. Ministerstvo životního prostředí pověřilo Správu KRNAP, aby vytvořila mechanismus, jak situaci na Sněžce zklidnit. Jednou z možností by mohlo být zavedení časových bezplatných vstupenek na vrchol.

"Na mechanismu a systému, jak by to mohlo fungovat, pracujeme. Je to na samém počátku, na podrobnosti je brzy. Tento způsob regulace by se mohl stát pilotním projektem pro podobně přetížené chráněné lokality v ČR," řekl ČTK Drahný.

KRNAP patří mezi turisticky nejzatíženější národní parky v Evropě a jeho návštěvnost stále roste. Například v roce 2018 park a jeho ochranné pásmo navštívilo 3,78 milionu lidí, kteří tam dohromady strávili 11,8 milionu dní.

V KRNAP 1. července začalo platit vymezení nových zón ochrany přírody, člení území NP do čtyř zón ochrany přírody namísto tří. V Krkonoších byla také vyhlášena tři klidová území, kde mohou turisté chodit jen po značených trasách. Běžného návštěvníka hor by nové rozdělení do zón neměla při jeho výletech nijak ovlivnit.

Klidových území je navrženo osm, ale zatím byla vyhlášena tři, a to dvě největší v hřebenových partiích Krkonoš a jedna na vrcholu Světlé a Černé hory. Jde o lokality, kterých se dotýká především letní návštěvnická sezona. Ostatní budou vyhlášeny v dalších měsících.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

31.7.2020 13:37
Nejúčinnější by byla zábrana vstupu turistů do Krkonoš vůbec. Jak je možné, že ty vzácné přírodní skvosty se zachovaly bez zábran proti turistům, až do dnešních dnů? Nebude spíš výchovou "ve svobodě"? Bezbřehé svobodě osobnosti, protože osbností je jak šafránu a dnes ještě méně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.7.2020 15:08 Reaguje na Jiří Daneš
Ne, to je primárně otázka kvantity. Naší, ale z velké míry i sousedů. Jakým způsobem dokázali loni zapráskat Adršpach ... to mi fakt hlava nebrala. Nebo tohle ... https://www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety/clanek/cesta-k-rozhledne-na-velke-destne-je-putovani-v-davu-40329975
Odpovědět
Sl

Slovan

1.8.2020 13:30 Reaguje na Jiří Daneš
Tohle absolutně není o svobodě... ten problém je vlastně velice jednoduchý. Dneska má doma každý internet, každý má auto a žijeme v době, kdy se má většina lidí dobře. Navíc v době sociálních sítí se chce každý pochlubit, že byl na něčem známém.

Příklad. Před 14 dny jsem si udělal 20km procházku v Lužických horách. Cestou jsem procházel přes NPR Jezevčí Vrch. Pro 99% turistů nic zajímavého, pro mě hlavní cíl cesty, protože se jedná o přírodní a bohatý kus lesa. Za celých těch 20km sem nepotkal ani nohu! Poté jsem se vydal do Českého Ráje na Drábské světničky a jejich okolí - jsou tam dvě parkoviště, ze kterých se na ně dá jít pár km od sebe - v obou směrech bylo plno. Poté, co jsme odbočili na stezku, kde "nic" není jsme potkali pár lidí. A o tom to je. Lidi zajímají hlavně ony známá místa (Sněžka, Adršpach, Lysá, atd.), která jsou pak logicky přetížená. Řešení je jednoduché - zavést na tato extrémně přetížená místa placené rezervace a povolit vstup určitému počtu lidí na den.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.8.2020 13:47 Reaguje na Slovan
Souhlas, jen bych doplnil, že jde i o čas ... prázdniny a víkendy jsou smrt, jindy ta situace není zdaleka tak dramatická.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.7.2020 20:01
Hypertrofovaný turismus je silně obtěžující pro místní, ale nedostatek turistů jim zase působí ekonomickou újmu, protože jiné pracovní příležitosti v místě nejsou.
Vždy a ve všem jde především o kvalitu, v případě turismu se ta kvalita měří ukázněností.
Odpovědět

Jirka Černý

1.8.2020 11:17
Na Sněžce jsem nikdy nebyl a asi nikdy nebudu, bude to tak lepší jak pro ten kopec tak pro mně. Kopec si orazí o jednoho turistu a já nebudu muset zažít něco co má hodně daleko do toho co vyhledávám.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.8.2020 13:45 Reaguje na Jirka Černý
Zcela upřímně, když tam jdete mimo sezónu a ideálně ve všední den, tak se nějakého návalu fakt nemusíte bát, spíš tam budete skoro sám ... jistější je podzim, na jaře bývají školy v přírodě, ale zase potkat tam jednu třídu špuntů není fakt drama.

Tohle jsou ryze sezónní úlety ... i když tedy stojí za to:-(.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.8.2020 21:20 Reaguje na Svatá Prostoto
Do Krkonoš je nejlépe jezdit v září- je tam již relativní klid, kvetou hořce a když se povede ta typicky jasná podzimní obloha, je to zážitek. Ideální, i když samozřejmě dnes nedosažitelné by bylo na hory povolit pouze pěší turistiku a lanovkou na Sněžku by mohly jet pouze osoby tělesně handicapované. Jenže byznys je byznys a tak duch minulých Krkonoš vzal nenávratně za své. A bohužel nejen Krkonoš.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.8.2020 22:06 Reaguje na pavel peregrin
Tak z naší strany ta lanovka není až takový problém, kapacita je přesně kvůli tomu omezená na myslím 250 os/h. Horší je lanovka sousedů, co končí pod Slezkým domem. Fakt doporučuji si někdy v sezóně ke Slezáku sednout a dívat se, jak se to žene nahoru.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist