https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-se-bude-letat-dal-absolutni-zakaz-letani-nad-narodnim-parkem-byl-omyl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších se bude létat dál. Absolutní zákaz létání nad národním parkem byl omyl

5.5.2017 11:04 | VRCHLABÍ (ČTK)
Správa Krkonošského národního parku se původně mylně domnívala, že od 1. června bude v Krkonoších platit absolutní zákaz motorového i bezmotorového létání. Ilustrační foto.
Správa Krkonošského národního parku se původně mylně domnívala, že od 1. června bude v Krkonoších platit absolutní zákaz motorového i bezmotorového létání. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / Národní park České Švýcarsko
Létání nad Krkonošským národním parkem bude možné i po 1. červnu, kdy nabude účinnosti novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) se přitom původně mylně domnívala, že od 1. června bude v Krkonoších platit absolutní zákaz motorového i bezmotorového létání. Konkrétní pravidla pro létání nad parkem teprve bude muset stanovit vydáním takzvaného opatření obecné povahy Úřad pro civilní letectví (ÚCL). Řekl to dnes náměstek ředitele KRNAP Jakub Kašpar.
 

Do vydání opatření Úřadem civilního letectví budou podle Kašpara pro létání nad Krkonošemi platit běžná obecná pravidla pro létání v České republice. Podle Kašpara přitom nelze očekávat, že by ÚCL opatření vydal do 1. června. Zatím v Krkonoších podle dosud platného zákona o ochraně přírody a krajiny platí zákaz vyhlídkových letů. "Problémem ale je v tom, že zákon o civilním letectví pojem vyhlídkové lety vůbec nezná," řekl Kašpar.

Stanovisko KRNAP o zákazu létání vycházelo podle Kašpara ze znění zákona v době, kdy k problému nebyl vydán výklad ministerstva životního prostředí. "Výklad, který jsme dostali ve středu, potvrdil, že novela zákona po nabytí účinnosti po 1. červnu neznamená absolutní zákaz civilního létání nad územím národního parku do vydání opatření obecné povahy ÚCL," uvedl. Zástupci aeroklubů původní stanovisko KRNAP označovali za dezinformaci.

Vedení KRNAP o problému tento týden také jednalo s prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí Šárkou Jorovou. Podle ředitele správy KRNAP Jana Hřebačky KRNAP prezentoval představu, že v nižších partiích národního parku by se mělo létat v minimální letové hladině 300 metrů nad povrchem a zhruba od linie Harrachov - Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou směrem na sever by měla být letová hladina 1000 metrů. V nižších hladinám by mohla letadla rušit živočichy.

"Ukázalo se, že je to představa, kterou společně sdílíme," uvedl Hřebačka. To potvrdil i Machula. "Plánujeme vyvolání společného jednání s ministerstvem životního prostředí, národními parky a Úřadem pro civilní letectví s tím, že naše zájmy se shodují," uvedl Machula.

V bezmotorovém létání na kluzácích správci parku podle Kašpara praktický problém nevidí a necítí potřebu dodatečné regulace. "Provozování paraglidingu by mělo v Krkonoších probíhat beze změn, tedy na stejných lokalitách jako dosud," uvedl Kašpar. Zástupci letců podle něj slíbili, že budou letové hladiny 300 a 1000 metrů dodržovat již nyní.

Podle Karla Horáčka z Krkonošského aeroklubu ve Vrchlabí by případný zákaz létání znamenala konec aeroklubu. "Už nyní startujeme v ochranném pásmu národního parku, 90 procent všech letů směřuje na hory. Jsou tam nejlepší podmínky pro létání a také nejméně kvůli mezinárodním letům omezených prostorů," uvedl tento týden Horáček v regionální MF Dnes.



Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

lu

5.5.2017 11:57
tleskám k rozumnému kompromisu a jsem rád, že mé latifundie leží právě na území tohoto parku.
Odpovědět
reklama



Setkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist