https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-lesich-vysociny-myslivci-napocitali-o-neco-vic-zajicu-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V lesích Vysočiny myslivci napočítali o něco víc zajíců než loni

21.5.2019 00:20 | JIHLAVA (ČTK)
V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25.300 zajíců. / Ilustrační foto
V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25.300 zajíců. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ivan Mikšík / NatureBlink
V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25.300 zajíců, skoro o 1900 víc než vloni. Podle údajů, které včera zveřejnil kraj, stavy dalších sledovaných druhů zvěře mírně rostou nebo se pohybují v přijatelných odchylkách od dlouhodobého průměru. Černé zvěře bylo při posledním sčítání zaznamenáno 2850 kusů, podobný počet jako před rokem. Kraj přispívá na výkup spodních čelistí odlovených bachyní a selat.
 

Na odstřel přemnožených divokých prasat začal kraj formou výkupu čelistí přispívat v roce 2013. V tomto roce má na výplatu za vzorky od této zvěře ulovené do konce září 750.000 korun, stejně jako v minulých letech, uvedl radní Martin Hyský (ČSSD), který má na starosti životní prostředí a zemědělství.

Sčítání zvěře se na Vysočině konalo v únoru a březnu. Jelení zvěře myslivci zaznamenali přes 500 kusů, podobně jako vloni. Mufloní zvěře bylo kolem 1900, asi o 200 víc.

Vyder říčních je podle sčítání v kraji přes 1700 a bobrů evropských 370. Vydry a bobři patří mezi zvláště chráněné živočichy, u nichž je možné žádat náhrady za škody, které tato zvířata způsobí. Podle údajů kraje dostalo v případě vyder minulý rok 73 žadatelů z Vysočiny v součtu 2,3 milionu korun. Byla to podobná částka jako v roce 2017. O náhradu za škody způsobené bobry se loni, stejně jako předloni, na Vysočině přihlásil jeden žadatel, kompenzace vyplacená minulý rok byla 66.000 korun, o rok dříve to bylo 31.000 Kč.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist