https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-libereckem-kraji-se-sazi-nejvic-stromu-u-silnic-v-zemi-brzdi-to-ale-vlastnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Libereckém kraji se sází nejvíc stromů u silnic v zemi, brzdí to ale vlastníci

1.12.2021 16:26 | LIBEREC (ČTK)
Podle sdružení Arnika se situace zlepšuje celorepublikově a vysázených stromů přibývá.  Loni v Česku kolem krajských cest zmizelo 16 911 stromů a nahradilo je 14 960 nových.
Podle sdružení Arnika se situace zlepšuje celorepublikově a vysázených stromů přibývá. Loni v Česku kolem krajských cest zmizelo 16 911 stromů a nahradilo je 14 960 nových.
Foto | Pohled 111 / Wikimedia Commons
V Libereckém kraji se sází nejvíc stromů kolem silnic a cest v zemi. Podle údajů, které zveřejnilo ekologické sdružení Arnika, tak loni v kraji přibylo přes 5000 stromů, což je 4,5krát víc, než jich silničáři vykáceli. Liberecký kraj dává každoročně do ošetření, obnovy a výsadby stromořadí miliony korun. Obnově alejí a nové výsadbě někdy brání vlastníci pozemků podél silnic, ale také nedostatek sazenic na trhu, řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.
 

Při rekonstrukci silnic či údržbě alejí se podle Růžičky často ukáže, že původní alej byla na soukromém pozemku a vlastník se proti její obnově postaví. "V takovém případě děláme náhradní výsadbu tam, kde jsme si jistí, že jsme na svém, nebo se dohodneme s obcemi," doplnil. Pomalá obnova stromořadí je podle něj často způsobená také nedostatkem sazenic na trhu ve druhé polovině roku, sázení tak musí počkat do dalšího roku. "Nechceme stromy vozit někde z Belgie, chceme stromy od nás, maximálně z Polska," dodal ředitel správy silnic.

Liberecký kraj dal v posledních letech do obnovy alejí téměř 17 milionů korun, výrazně pomohly evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí. "Ještě před pěti lety jsme nevycházeli v hodnocení některých ekologických organizací zrovna nejlépe. Za start nového postoje k zeleni u krajských silnic považuji česko-polský projekt Od zámku Frýdlant po zámek Czocha, ve kterém se nakonec podařilo nastavit efektivní model přístupu k alejím a jejich obnově," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Ošetření alejí či nové výsadby se tak dočkaly v minulých letech nejen silnice na Frýdlantsku, obnovu mají za sebou také aleje z Kamenického Šenova na Slunečnou nebo lipové stromořadí v Malé Skále. Podle Růžičky se často obnovují také ovocné aleje tam, kde zbylo jen pár polouschlých stromů. Podél cest v kraji tak přibyly desítky třešní, hrušní, jabloní či švestek. Nové ovocné stromořadí chce kraj příští rok vysázet třeba kolem silnice ze Žďárku na Odolenovice. Původní alej museli silničáři před dvěma lety kvůli špatnému stavu vykácet. Nově budou stromy jen na jedné straně, na druhé straně je soukromý pozemek.

Podle sdružení Arnika se situace zlepšuje celorepublikově a vysázených stromů přibývá. Loni v Česku kolem krajských cest zmizelo 16 911 stromů a nahradilo je 14 960 nových stromků, třetinu z nich ale silničáři vysázeli jinde, než je vykáceli. Mimo Libereckého kraje sázeli víc stromů než káceli také ve Zlínském a Olomouckém kraji, naopak nejhorší je situace v Pardubickém kraji, kde na téměř šest poražených stromů připadá jeden nově vysazený.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.12.2021 19:52
Jo, je to hezký, ale mnohdy všeho moc, škodí.
Jde o to kde a jak to sázejí, aby to v budoucnu nepřinášelo problémy nejen v dopravě.
Vídáme každou chvíli, jak padají větve, stromy na vozovku.
Odpovědět

Jirka Černý

2.12.2021 09:33
Je to nehoráznost že majitelé pozemků se brání tom aby jim na ně někdo vysadil co ho napadne. Myšlení "zelených" je fakt hodně levicové.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

2.12.2021 10:30 Reaguje na Jirka Černý
proč to tak zbytečně hrotíte ? Prostě se zjistí, že si to majitel nepřeje, tak se mu tam nic nesází, tečka jede se dál
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist