https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-litomericich-vznikla-prvni-komunitni-zahrada-clenove-chteji-poradat-workshopy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Litoměřicích vznikla první komunitní zahrada, členové chtějí pořádat workshopy

16.6.2021 00:51 | LITOMĚŘICE (ČTK)
Zájem o pěstování zeleniny a trávení volného času prací s rýčem či motykou vedl v minulosti ke vzniku dvou komunitních zahrad v Ústí nad Labem. V Teplicích funguje zahrada Sokolí hnízdo jako oddíl sokola v areálu TJ Sokol Trnovany od roku 2018.
Zájem o pěstování zeleniny a trávení volného času prací s rýčem či motykou vedl v minulosti ke vzniku dvou komunitních zahrad v Ústí nad Labem. V Teplicích funguje zahrada Sokolí hnízdo jako oddíl sokola v areálu TJ Sokol Trnovany od roku 2018.
V Litoměřicích se otevřela první komunitní zahrada. Projekt jejího vzniku vyhrál loni v hlasování o nejlepší námět v participativním rozpočtu, jenž slouží k realizaci nápadů obyvatel. Zahrada sdružuje lidi, kteří chtějí společně pěstovat ovoce, zeleninu či bylinky, ale sami k tomu nemají vlastní prostor. Skupina má v plánu pořádat workshopy či přednášky pro zahrádkáře, po dohodě si i nečlenové mohou přijít na zahradu třeba opéct buřty. Řekla to při otevření zahrady Michaela Weikertová, jedna ze tří autorek nápadu.
 

Na zahradě u pokratických závor o rozloze zhruba 500 metrů čtverečních je několik vyvýšených záhonků, které si obhospodařuje každý sám. K dispozici je studna, sociální zázemí a domek pro úschovu zahradnického nářadí. "Slouží i těm, kteří chtějí přijít i za deště. Je tu také volná plocha třeba na badminton, protože mezi členy je hodně rodin s dětmi. Ze stejného důvodu tu máme také ohniště," řekla ČTK Věra Brázdová. "My, co bydlíme v panelácích, máme jen ty balkony a ty nám nestačí. Nejbližší komunitní zahrada je v Ústí, a tak nápad vzešel z naší potřeby," uvedla Weikertová.

Pozemek v sousedství sběrného dvora a obytného domu vytipovala radnice. "Když jsme poprvé dostali nabídku na toto místo, tak já jsem se zhrozila. Bylo to tu zarostlé, bylo tady plno odpadků, nikdo by se tu nezastavil na vypití kafe, natož aby tu chtěl něco pěstovat, ale teď už to tu funguje," uvedla Weikertová. Od nápadu k realizaci uběhl zhruba rok. Na záhoncích je teď hlavně zelenina. "Bylo tu už několik akcí, a to je smysl komunitních zahrad. Musíme vzít v potaz, že žijeme ve městě, u silnice, ale přesto stojí za to budovat tu ty koutky přírody," dodala.

Zájem o pěstování zeleniny a trávení volného času prací s rýčem či motykou vedl v minulosti ke vzniku dvou komunitních zahrad v Ústí nad Labem. V Teplicích funguje zahrada Sokolí hnízdo jako oddíl sokola v areálu TJ Sokol Trnovany od roku 2018. "Prostor je plně využívaný. Pouze loni s ohledem na koronavir moc lidí nechodilo," řekla ČTK jedna z uživatelek teplické zahrady Gabriela Hauptvoglová. "Pěstuje se hlavně zelenina, saláty, rajčata, ale máme i česnek či chilli papričky," dodala.

V Litoměřicích plánují na komunitní zahradě pořádání workshopů na téma kompostování, nakládání s dešťovou vodou nebo zavařování. "Chceme zvát i různé hosty, aby se zahrádka otevřela veřejnosti," uvedla třetí z autorek nápadu Martina Žilková. Na realizaci měly 200 000 korun, město pomohlo s vyčištěním prostoru, srovnáním plochy. O tom, který námět bude z participativního rozpočtu zrealizován, rozhodují prostřednictvím hlasování občané. V minulosti vznikla takto lanová dráha na Mostné hoře, bosá stezka u ZŠ U Stadionu či dětské hřiště při ZŠ Havlíčkova.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist