https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-malochovu-drubeze-v-kladne-je-letosni-23.ohnisko-ptaci-chripky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V malochovu drůbeže v Kladně je letošní 23. ohnisko ptačí chřipky

14.5.2023 00:57 | KLADNO (ČTK)
Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Kladně další ohnisko ptačí chřipky v ČR, letos 23. Chovatel nahlásil úhyn devíti kusů, 19 zvířat bylo utraceno. Šlo o slepice, krůty a perličky. Krajská veterinární správa poprvé využije možnost danou čerstvou změnou evropské legislativy a nevymezí okolo ohniska uzavřená pásma a v nich nevyhlásí mimořádná veterinární opatření, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
 

Ohnisko ptačí chřipky se objevilo v kladenské části Švermov. Úhyn drůbeže nahlásil chovatel. "Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky, odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha a nařídili na místě předběžná opatření. Výsledek vyšetření potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1," popsal Majer.

Zbývající zvířata v chovu byla apatická a veterináři je utratili. Další opatření nevyhlásili, protože malochov splňuje podmínky pro použití výjimky. "Tou hlavní je skutečnost, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh. Krajská veterinární správa bude však situaci v oblasti monitorovat," doplnil mluvčí. Podle něj by místní chovatelé ptáků měli dbát zvýšené obezřetnosti a dodržovat pravidla biologické bezpečnosti.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist